50 lat JAGUAR: niedościgniony we wszystkich obszarach

Od 50 lat CLAAS nieprzerwanie kontynuuje historię sukcesu samojezdnej sieczkarni polowej JAGUAR. Maszyna ta wyróżnia się niezawodnością i wysokim komfortem jazdy. JAGUAR zapewnia doskonałą jakość rozdrabniania z wysokim stopniem kondycjonowania. Uzyskuje maksymalną moc, efektywność i komfort we wszystkich zakresach rozdrabniania, a tym samym osiąga najlepszy wynik, jeśli chodzi o koszty całkowite. Po prostu niedościgniony.

JAGUAR

Od chwili swej premiery w 1973 r. JAGUAR gwarantuje rolnikom maksymalną efektywność rozdrabniania. Wejście CLAAS na rynek samojezdnych sieczkarni polowych 50 lat temu było pierwszym istotnym kamieniem milowym na drodze ku zwiększaniu efektywności. Ówczesny pionierski model JAGUAR 60 SF stał się początkiem historii sukcesu.

Od tamtej pory dzięki ciągłemu rozwojowi JAGUAR zawsze gra w pierwszej lidze samojezdnych sieczkarni polowych. Główny akcent spoczywał przy tym zawsze na istocie pracy, czyli na zwiększeniu przepustowości. Już w 1977 r. drugi model – JAGUAR 70 SF – osiągnął wydajność rzędu 75 ton na godzinę. Odtąd było już tylko lepiej: obecnie JAGUAR osiąga niemal pięciokrotnie większą przepustowość wynoszącą nawet 400 ton na godzinę.

Jednak stała poprawa tempa rozdrabniania nie wystarczy – postęp w przypadku JAGUAR marki CLAAS oznaczał i nadal oznacza daleko więcej niż samą moc.

Efektywność paliwowa: wysoka przepustowość przy niskim zużyciu

Efektywne zużycie paliwa – obok wykonanej pracy – ma kluczowe znaczenie dla rentowności samojezdnej sieczkarni polowej. Również firma CLAAS szybko odkryła ten fakt: od 1983 r. sieczkarnię JAGUAR napędzał nowy silnik Mercedes Benz, który dzięki swojemu wysokiemu momentowi obrotowemu zapewniał znacznie niższe zużycie paliwa. W 1994 r. ta oszczędna maszyna została ponownie udoskonalona – dzięki poprzecznemu montażowi silnika oraz centralnemu usytuowaniu chłodnicy.

Obecnie efektywność paliwowa w dużej mierze jest efektem działania komponentów elektronicznych i cyfrowych. Od 2018 r. system DYNAMIC POWER dopasowuje charakterystyki silnika do panujących warunków pracy i obniża zużycie paliwa przy częściowym obciążeniu o niemal 11%. Ponadto układ regulacji ciśnienia w oponach chroni glebę i operatora, a także zwiększa trakcję. Od 2019 r. system wspomagania CEMOS AUTO PERFORMANCE JAGUAR znacznie odciąża operatorów, umożliwiając efektywne użytkowanie maszyny przez cały dzień. W razie potrzeby, po wybraniu właściwej opcji, prędkość jazdy zostaje automatycznie dostosowana do maksymalnej mocy silnika odpowiednio do wielkości plonu. Umożliwia to optymalne wykorzystanie maszyny przy możliwie najmniejszym zużyciu paliwa. Obecnie rozwiązanie to zapewnia oszczędność wynoszącą nawet 12%. Automatyczna regulacja liczby obrotów wentylatora chłodnicy DYNAMIC COOLING zapewnia tylko tyle chłodzenia, ile jest potrzebne. Dopełnienie formuły efektywności stanowi regulacja szczeliny przyspieszacza, która jeszcze bardziej obniża wartość stosowanej mocy nawet o 25 kW.

Operator: JAGUAR jako komfortowe stanowisko pracy

Od chwili pojawienia się maszyny JAGUAR na rynku było jasne, że rozwiązania muszą skupiać się na operatorze maszyny – ponieważ koniec końców to właśnie on trzyma w dłoni drążek (i kierownicę). Jego stanowisko pracy powinno być tak komfortowe, jak to tylko możliwe. A co najważniejsze: intuicyjna koncepcji obsługi i przemyślane otoczenie robocze powinno umożliwiać koncentrację na tym, co istotne. Już w latach 70. firma CLAAS zainstalowała w maszynie JAGUAR automatyczne kierowanie – automaty kierujące CLAAS, których celem było odciążenie operatora. Szczególny kamień milowy w 1991 r. stanowiła innowacyjna koncepcja kabiny w JAGUAR 659 MEGA. W ten sposób firma CLAAS wyznaczyła wówczas nowe standardy w branży pod względem przestronności, komfortu i łatwej obsługi. Tę pionierską rolę CLAAS odgrywa do dzisiaj: kabina maszyny JAGUAR należy do najcichszych na rynku.

Podobnie jak w przypadku efektywności paliwowej, to przede wszystkim systemy cyfrowe zapewniają dzisiaj maksymalny komfort pracy operatora. Oto kilka przykładów: CEBIS, elektroniczny system obsługi i informacji CLAAS, jest obecnie instalowany również w innych kombajnach i ciągnikach tej marki. AUTO FILL ułatwia napełnianie pojazdów transportowych: automatyczne dopasowanie pozycji wyrzutu umożliwia operatorowi kontrolę tego, co dzieje się z przodu – a ilość niezbędnych operacji wykonywanych drążkiem jezdnym zmniejszyła się o połowę. Ponadto CAM PILOT i AUTO PILOT ułatwiają jazdę, ponieważ przejmują sterowanie maszyną. W efekcie liczba ruchów kierownicą spada do niezbędnego minimum, zmniejszając się nawet o 65%. A gdy warunki zbioru stają się trudniejsze, system automatycznego zatrzymania przepływu materiału CEMOS AUTO CROP FLOW pomaga zminimalizować przestoje w razie przeciążenia.

Prosta konserwacja, FIRST CLAAS SERVICE oraz gwarantowana niezawodność

Prosta koncepcja konserwacji zapewnia możliwie krótkie przestoje, dzięki czemu sieczkarnia JAGUAR jest zawsze gotowa do pracy. Dzięki dobrej dostępności i centralnemu układowi smarowania o niewielu ręcznych punktach smarnych, konserwacja nigdy nie zajmuje dużo czasu. Przykładowo noże z serii 900 są bezpośrednio przymocowane do bębna V-MAX za pomocą zaledwie dwóch śrub. Dzięki dokładnemu spasowaniu nie ma konieczności ustawiania noży względem stalnicy, co oszczędza cenny czas.

W razie konieczności przeprowadzenia naprawy wystarczy krótkie zgłoszenie, aby skontaktować się z wykwalifikowanymi pracownikami działu obsługi klienta. Firma CLAAS oferuje globalny serwis części zamiennych do maszyn JAGUAR. Usługa REMOTE SERVICE skraca przestoje, gdyż system proaktywnie przejmuje planowanie konserwacji.

A ponieważ CLAAS ma pełne zaufanie do niezawodności sieczkarni JAGUAR, gwarantuje ją również swoim klientom. Z pakietem „PREMIUM LINE Professional – 50 lat JAGUAR” firma CLAAS gwarantuje* odporność na ścieranie wszystkich komponentów PREMIUM LINE przez nawet 3000 godzin pracy lub pięć lat eksploatacji.

Niedościgniony, jeśli chodzi o koszty całkowite – teraz na jeszcze bardziej korzystnych warunkach

Aby należycie uczcić jubileusz JAGUAR, firma CLAAS nie poprzestaje na najlepszych wynikach pod względem kosztów całkowitych. Z okazji półwiecza JAGUAR pakiety „PREMIUM LINE Professional – 50 lat” oraz „Pakiet operatora – 50 lat JAGUAR” oferują prawdziwą korzyść cenową. W ramach pakietu „PREMIUM LINE Professional – 50 lat” klient otrzymuje kompleksowe wyposażenie składające się z wysoce wytrzymałych części odpowiedzialnych za przepływ materiału wraz z gwarancją* na 3000 godzin pracy lub pięć lat – w dodatku z bardzo dużym rabatem. „Pakiet operatora – 50 lat” oznacza oszczędność kolejnych pieniędzy i obejmuje fotel klasy Premium, pakiet radiowy i komunikacyjny, światła drogowe i oświetlenie robocze LED, oświetlenie konserwacyjne i oświetlenie stopni wejściowych, agregat chłodzący, przyłącze sprężonego powietrza w kabinie oraz regulowane elektrycznie lusterko wsteczne.

* dla wybranych komponentów i/lub regionów sprzedaży CLAAS

Pakiet PREMIUM LINE – 50 lat*

 • Prawdziwa korzyść cenowa
 • Najbogatsze na rynku wyposażenie w wysoce wytrzymałe części odpowiedzialne za przepływ materiału
 • Gwarancja* na 3000 godzin lub 5 lat dla JAGUAR 990-960

* dla wybranych komponentów i/lub regionów sprzedaży CLAAS

Pakiet operatora – 50 lat*

 • Prawdziwa korzyść cenowa
 • Fotel Premium
 • Pakiet radiowy i komunikacyjny
 • Światła drogowe LED
 • Oświetlenie robocze LED
 • Oświetlenie konserwacyjne i oświetlenie stopni wejściowych
 • Agregat chłodzący
 • Przyłącze sprężonego powietrza w kabinie
 • Lusterko wsteczne regulowane elektrycznie

* dla wybranych komponentów i/lub regionów sprzedaży CLAAS