Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Ciągniki

1993

Pierwsza publiczna prezentacja ciągnika CLAAS XERION 2000. Jako własny projekt firmy CLAAS ciągnik XERION łączy w sobie wydajność nowoczesnego ciągnika z cechami rolniczego pojazdu systemowego. Kabina może być ustawiana w trzech różnych położeniach, dzięki czemu może on być stosowany na różne sposoby: po pierwsze jako klasyczny pojazd ciągnący (środkowe położenie kabiny), po drugie jako pojazd systemowy z obracaną o 180° kabiną kierowcy (położenie środkowe i środkowe tylne), a po trzecie jako specjalistyczny pojazd transportowy, którego kabina znajduje się ponad silnikiem, umożliwiając tym samym osadzenie naczepy. Inne wersje zastosowania są możliwe dzięki dostępnym urządzeniom przejściowym. Kolejną cechą szczególną ciągnika XERION jest nagradzana, bezstopniowa przekładnia HM-8 opracowana przez firmę CLAAS.

2003

Wraz z nabyciem większości udziałów w Renault Agriculture firma CLAAS powiększa swoją paletę produktów o ciągniki. W dawnej fabryce Renault we francuskiej miejscowości Le Mans tego samego roku powstały pierwsze zielone ciągniki CLAAS, które zadebiutowały przed szerszą publicznością na targach Agritechnica. Cztery serie modeli stanowią ówczesną ofertę ciągników CLAAS w odcieniu zieleni wschodzących roślin: wielozadaniowy model CELTIS, ciągnik klasy wyższej ARES, duży ciągnik ATLES oraz produkowana w Harsewinkel klasa królewska – XERION.

2004

Na rynku pojawia się nowy ciągnik XERION 3300. Poprzez zmodyfikowany model XERION 3300 firma CLAAS oferuje wszechstronny ciągnik w trzech różnych wersjach: XERION TRAC o mocy 335 KM z bezstopniową przekładnią ZF Eccom 3.5, osią kierującą RABA oraz elektronicznym systemem kierowania czterema kołami z sześcioma programami, XERION TRAC VC, który wyróżnia się głównie obrotową kabiną oraz XERION SADDLE TRAC, którego kabina jest osadzona na stałe na osiach przednich.

2006

Oferowany w pięciu różnych wersjach (od 163 do 260 KM) CLAAS AXION to pierwszy ciągnik pochodzący z dawnej fabryki Renault w Le Mans, w którego żyłach od samego początku płynęła zielona krew. Jego rozwój rozpoczął się pod koniec 2003 r., krótko po tym, jak rodzina CLAAS przejęła produkcję ciągników. Podczas opracowywania nowego AXION największy nacisk położono na wysoki komfort, większą przyjazność dla użytkownika oraz wysoką moc w połączeniu z niskim zużyciem paliwa i dużą niezawodnością.

Zastosowany w CLAAS AXION sześciocylindrowy silnik DPS 6,8 l nie tylko spełnia wymogi normy emisji spalin TIER 3a, lecz także dzięki najnowszej technologii silnika poprawia zużycie paliwa w porównaniu z dotychczasową technologią TIER 2. Dzięki temu firma CLAAS była w stanie zaoferować kolejny nowoczesny ciągnik dla gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw oraz wspólnot maszynowych.

2007

Na targach Agritechnica firma CLAAS zaprezentowała w segmencie ciągników nowy ARION z serii 500 i 600. Dzięki zakresowi mocy od 112 do 155 KM CLAAS stworzył rozległą paletę maszyn pokrywającą zapotrzebowanie klientów zagranicznych. W przypadku dużych modeli ARION 540 i ARION 640 system Boost CLAAS POWER MANAGEMENT uwalnia dodatkowe 20 KM mocy, umożliwiając tym samym realizację nawet najbardziej wymagających zadań. Nowe serie ARION są wyposażone w wygodną przekładnię HEXASHIFT automatyzującą zmianę grup, która może być obsługiwana bez konieczności użycia sprzęgła. Wszystkie serie ARION osiągają prędkość maksymalną wynoszącą 40 km/h lub 50 km/h przy oszczędzającej paliwo prędkości obrotowej wynoszącej 1900 obr./min.

CLAAS AXION wyposażony w bezstopniową wersję przekładni CMATIC. AXION jest dostępny w pięciu różnych modelach o mocy od 163 do 225 KM (120 do 165 kW ECE R24) – wypełnia tym samym lukę pomiędzy modelami ARES 600 i ATLES. Ten nowoczesny ciągnik został skonstruowany od nowa z zespołów podstawowych. Jest to pierwszy ciągnik, w którego żyłach od samego początku płynie zielona krew. Jego rozwój rozpoczął się pod koniec 2003 r. w momencie, gdy firma CLAAS podjęła się produkcji ciągników.

Kolejna prezentacja dotyczyła dużego ciągnika XERION 3800. Dzięki nowej automatyce nawrotów CLAAS SEQUENCE MANAGEMENT, układowi kierowniczemu sterowanemu przez GPS oraz przyłączu ISOBUS ten wyposażony w silnik o mocy 379 KM XERION staje się wszechstronnym urządzeniem wielofunkcyjnym. W już wypróbowanej, obrotowej kabinie TRAC VC kierowca zachowuje doskonałą widoczność.

2009

Model ARION 400 to zaprezentowany przez firmę CLAAS ciągnik kompaktowy. Dysponując sześcioma wersjami silników, nowe maszyny kompaktowe CLAAS pokrywają zakres mocy od 90 KM/66 kW do 125 KM/92 kW (zgodnie z ECE R24). Dzięki swoim cechom i wymiarom ARION 400 idealnie wpasowuje się pomiędzy modele ARION 500 a AXOS.

Obydwa nowe modele XERION 5000 i 4500 zostały po raz pierwszy zaprezentowane na targach Agritechnica 2009. Dzięki tym dwóm maszynom przedsiębiorstwo CLAAS poszerzyło swoją ofertę ciągników o zakres mocy sięgający ponad 500 KM, dotychczasowe modele XERION 3800 i 3300 mieszczą się bowiem w klasie mocy do 400 KM.

2011

W hali nr 6 na targach SIMA ma miejsce przedpremierowy pokaz nowego ciągnika AXION 900 marki CLAAS. Cztery modele o zakresie mocy 280–400 KM stanowią uzupełnienie znanych wcześniej serii AXION 800 o mocy 164–260 KM oraz XERION 3300-5000 o mocy 330–530 KM. AXION 900 to pierwszy model ciągnika CLAAS, który odpowiada wymogom normy emisji spalin TIER 4. W AXION 900 po raz pierwszy zastosowano CLAAS POWER SYSTEMS (CPS), co oznacza optymalne połączenie nowo opracowanych komponentów i technologii w jeden system przeniesienia napędu.

2012

Wraz z nowymi seriami ARION 500/600 wyposażonymi w silniki o mocy od 140 do 184 KM CLAAS może teraz zaoferować technologię i komfort charakterystyczne dla dużych ciągników.

4-cylindrowe modele ARION 500 przekonują swoją  wszechstronnością i potencjałem siły przede wszystkim przy pracach z WOM i ładowaczem czołowym. Modele 6-cylindrowe serii ARION 600 to jeszcze większa siła uciągu i spokojny bieg zarówno na polu, jak i podczas transportu po drogach.

2013

Wprowadzenie nowego ciągnika CLAAS AXION 800. W tym przypadku chodzi o całkowicie nową konstrukcję, która dzięki silnikom o mocy od 200 do 270 KM należy do rodziny nowych ciągników CLAAS. Jako pierwsza seria pochodząca z zakładu w Le Mans dysponuje on także silnikiem Stage IV (Tier 4f), który spełnia wszystkie surowe normy dotyczące oczyszczania spalin.

Także w przypadku nowego AXION 800 firma CLAAS pozostała wierna sprawdzonym rozwiązaniom podstawowym, dzięki którym już pierwsza seria 800 wyznaczała standardy: zwarta budowa przy długim rozstawie osi oraz różne wersje wyposażenia i obsługi CIS i CEBIS. W pierwszym etapie udostępniono najpierw przekładnię HEXASHIFT, a nieco później bezstopniową przekładnię CMATIC.

Tutaj można pobrać broszurę