Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Od SENATOR do COMPACT

1966–1982

SENATOR • MERCATOR • PROTECTOR – duże kombajny z klasą

Wraz z wprowadzeniem modelu SENATOR kombajny CLAAS otrzymały nowy design. Zastosowano osłony zabezpieczające o dużej powierzchni oraz pokrycia z metalu. Opadające ukośnie do tyłu krawędzie podkreślały kontury nowej maszyny, a zbiornik ziarna tworzył jedną linię z obudową silnika. Dodatkowo zmodyfikowano napis CLAAS, a maszyny otrzymały nowy kolor zieleni wschodzącego zboża, która także i dzisiaj stanowi cechę charakterystyczną wszystkich produktów marki CLAAS. Nie tylko wygląd zewnętrzny podkreślał najważniejsze cechy modelu SENATOR; przekonujące były także jego charakterystyki wydajności. Standardowo dostępny był zatem hydrostatyczny układ kierowniczy. Jako pierwszy producent kombajnów firma CLAAS zaprezentowała także łatwo podłączany napęd Powerband. W rok po wprowadzeniu modelu SENATOR na rynku pojawił się MERCATOR. Posiadał on niższe charakterystyki wydajności niż SENATOR. Wprowadzony w 1968 r. model PROTECTOR stanowił dolny segment rodziny dużych kombajnów. Był on tańszą alternatywą, standardowo sprzedawaną z zamontowanym na stałe przyrządem żniwnym o szerokości 2,70 m. W ramach ulepszania produktu później stosowano tylko nazwę MERCATOR; SENATOR został przemianowany na MERCATOR 70, a kombajny PROTECTOR otrzymały nazwę MERCATOR 60 i 50.

ProduktPobieranieTyp
SENATORTutaj można pobrać broszuręPDF
MERCATORTutaj można pobrać broszuręPDF
PROTECTORTutaj można pobrać broszuręPDF

1967–1970

GARANT – zaczepiany kombajn z przepływem wzdłużnym

Konstrukcja zaczepianego kombajnu CLAAS GARANT bazowała na młocarni samobieżnego modelu MERCUR. Był on często wykorzystywany w mniejszych gospodarstwach, nie mógł jednak uzyskać większego znaczenia w związku z dominacją rozwiązań samobieżnych. W latach 1967–1970 powstało ok. 1000 sztuk tych maszyn. CLAAS GARANT był ostatnim zaczepianym kombajnem produkowanym przez firmę CLAAS.

Tutaj można pobrać broszurę

1967–1981

CONSUL/COSMOS/COMET/CORSAR – nowe małe modele

Od chwili, gdy CLAAS EUROPA i COLUMBUS podbiły rodzinne gospodarstwa rolnicze, modele te postarzały się pod względem zastosowanych technologii i wyglądu. W 1967 r. firma CLAAS zaprezentowała modele CONSUL i COSMOS, a w kolejnym roku COMET i CORSAR. Wszystkie te kombajny pochodziły z jednej rodziny modeli i różniły się od siebie głównie rozmiarami. W przypadku CONSUL chodziło o maszynę z czterema wytrząsaczami, podczas gdy pozostałe modele posiadały tylko trzy.

ProduktPobieranieTyp
CONSULTutaj można pobrać broszuręPDF
COSMOSTutaj można pobrać broszuręPDF
COMETTutaj można pobrać broszuręPDF
CORSARTutaj można pobrać broszuręPDF

1970–1981

COMPACT – kompaktowe kombajny dla gospodarstw rodzinnych

W 1970 r. na rynek wprowadzono CLAAS COMPACT jako mały kombajn do użytku rolniczego. Modele COMPACT o numerach 20, 25 i 30 zostały celowo opracowane jako małe urządzenia samobieżne i otrzymały całkowicie nową konstrukcję. Miało to na celu umożliwienie także mniejszym gospodarstwom korzystanie z kombajnów podczas żniw. To dostępne dla rodzinnych przedsiębiorstw urządzenie było produkowane w latach 1970–1981 w liczbie 7000 sztuk.

Tutaj można pobrać broszurę