Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Węzeł tworzy historię.

W poszukiwaniu mechanizmu, który mimo niskiej jakości stosowanego w tamtych czasach sznurka zapewniałby mocne węzły, na początku lat 20. August Claas opracował swój aparat wiążący umożliwiający prawidłowe wiązanie słomy.

Młoda firma otrzymała kilka patentów na aparat wiążący, m.in. patent na supłacz z ruchomą wargą górną w 1923 r., który później stał się elementem firmowego logo. Na 30. wystawie Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft e.V.) w Hamburgu opatentowany supłacz CLAAS otrzymał srebrny medal.

Technika supłacza stanowi podstawę dla wiązałek i pras do słomy CLAAS i podlegała ciągłej optymalizacji. Od momentu rozpoczęcia produkcji powstało już ponad 400 000 pras i wiązałek.

1921

CLAAS otrzymuje swój pierwszy patent na supłacz. Hak supłacza z dodatkową ruchomą górną wargą (opatentowaną w 1923 r.) staje się symbolem młodego przedsiębiorstwa. W kolejnych latach produkcja wiązałek i pras do słomy stanowi podstawę rozwoju ekonomicznego firmy.

1934

Prasa zgarniająca i ładująca PICK UP firmy CLAAS stanowiła pierwsze tego rodzaju urządzenie, które samodzielnie odbiera, sprasowuje i przesuwa materiał na dołączony wózek.

1961

Uruchomienie produkcji w nowej fabryce pras we francuskiej miejscowości Metz, dzisiaj Usines CLAAS France (UCF).

1967

Wprowadzenie prasy zbierającej wysokiego zgniotu CLAAS MARKANT. Pracuje ona w oparciu o system tłoka ślizgowego i dobrze nadaje się do prasowania siana i słomy. Dzięki wysokiemu zgniotowi MARKANT zapewnia kompaktowe i perfekcyjnie sprasowane baloty o wymiarach 36 x 46 cm.

1976

Pierwsza prasa zwijająca CLAAS ROLLANT ze stałą komorą prasującą wyposażoną w walce prasujące. Pierwszy model to ROLLANT 85 produkujący baloty o średnicy 1,80 m i szerokości 1,50 m. Kolejne to ROLLANT 34, 44 i 62 z komorą prasującą o średnicy 0,9 m, 1,20 m lub 1,60 m produkujące baloty o szerokości 1,20 m.

1983

Wprowadzenie opatentowanego systemu owijania siatką CLAAS ROLLATEX. W porównaniu do owijania sznurkiem ROLLATEX skraca czas wiązania o ok. 50%. Okrągłe baloty produkowane w systemie ROLLATEX są mocno owinięte, a tym samym wyjątkowo dobrze nadają się do składowania. Dodatkowo siatka zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i w razie potrzeby daje się łatwo zdjąć.

1986

Pierwsza na świecie pracująca bez przerw prasa zwijająca CLAAS ROLLANT RAPID 56 wyposażona w komorę wstępną. Model ten eliminuje konieczność zatrzymywania podczas wiązania balotów okrągłych. Podczas jazdy owinięte siatką baloty staczają się z komory prasującej.

1988

Wraz z QUADRANT 1200 firma CLAAS wprowadziła na rynek pierwszą prasę wielkobalotową. QUADRANT służy do produkcji dużych i silnie sprasowanych balotów prostokątnych, tworząc całkowicie nową klasę wydajności dzięki balotom o wymiarach 1,20 m x 0,7 m, które są całkowicie zgodne z przyjętymi w Europie wymiarami pojazdów transportowych.

1993

Wprowadzony w 1993 r. system ROTO CUT pozwala na cięcie paszy bezpośrednio przed prasowaniem, a w połączeniu z prasami ROLLANT i QUADRANT umożliwia produkcję wysokojakościowej kiszonki w formie balotów. Także słoma może być dokładnie cięta bezpośrednio na polu i wiązana w silnie sprasowane baloty za pomocą systemu owijania siatką.

1994

Wprowadzenie pierwszej prasy zwijającej CLAAS VARIANT w wersji taśmowej ze zmienną komorą prasującą. Wnikający do wnętrza komory prasującej rotor zapewnia pewne wprawianie balotu w ruch w każdych warunkach. VARIANT 180 wytwarza z dużą wydajnością silnie zgniecione baloty okrągłe o średnicy od 0,90 m do 1,80 m oraz szerokości 1,20 m, dzięki czemu doskonale nadaje się do wykorzystania w wielu różnych gospodarstwach.

1996

Wyprodukowano 55 555. egzemplarz prasy zwijającej CLAAS ROLLANT.

1997

W CLAAS ROLLANT 250 karbowane wałki zastąpiono mniejszymi i bardziej stabilnymi wałkami z wypustkami. Komora prasująca oraz klapa tylna posiadają uchylny segment, a MPS (Maximum-Pressure-System) zapewnia dodatkowy zgniot balotu. Dzięki trzem stalowym, wnikającym do wnętrza komory prasującej walcom prasującym umieszczonym na ruchomym segmencie uchylnym klapy tylnej zostaje osiągnięta większa gęstość balotu.

1997

CLAAS zaskakuje rynek całkowicie nową koncepcją napędu zastosowaną w QUADRANT 2200. Maszyna ta pracuje w pełni bezłańcuchowo. Przekładnia kątowa zapewnia synchronizację podajnika, zespołu supłacza oraz iglicy. CLAAS QUADRANT 2200 jest zatem przeznaczony do ciągłej pracy na granicy wydajności.

2000

CLAAS prezentuje prasę ROLLANT z wbudowaną owijarką folii UNIWRAP. Po sprasowaniu materiału ROLLANT 250 UNIWRAP umożliwia przeprowadzenie wiązania i owijania w jednym etapie pracy, przed odłożeniem balotów na polu.

Wysokowydajna owijarka CLAAS potrzebuje tylko 35 sekund na pokrycie balotu sześcioma warstwami rozciągliwej folii. Po bardzo krótkim czasie owijania balot jest podczas jazdy łagodnie opuszczany z obniżanego stołu owijającego na ziemię.

2001

Wraz z FINE CUT firma CLAAS wprowadza na rynek przyrząd żniwny z 49 nożami do cięcia krótkiej słomy. Dzięki temu powstająca na polu sieczka może być bezpośrednio zastosowana jako pasza lub ściółka.

2005

Taśmę produkcyjną francuskiego zakładu w Metz opuszcza 80 000. prasa CLAAS ROLLANT.

2006

Wraz z CLAAS QUADRANT 3400 na rynku pojawiła się najwydajniejsza prasa wszech czasów. Wszystkie jej komponenty zostały opracowane z myślą o szybkiej pracy z maksymalną przepustowością. Dzięki temu QUADRANT 3400 umożliwia przerób do 60 ton słomy na godzinę. Jest ona układana w baloty o wymiarach 1,20 m x 1 m, co usprawnia jej odprowadzanie.

2007

Firma CLAAS zaprezentowała QUADRANT 3200 z dołączaną, sterowaną hydraulicznie komorą wstępną. Umożliwia ona szybkie i wygodne dopasowanie do zróżnicowanych warunków zbiorów. QUADRANT 3200 to prasa przeznaczona do różnych zastosowań, która umożliwia wytwarzanie idealnie zgniecionych balotów o wymiarach 1,20 m x 0,7 m z różnych materiałów, gwarantując tym samym wysoką wydajność.

2009

Dzięki ROLLANT 455 firma CLAAS wkroczyła w nowy wymiar pras stałokomorowych. Ta wyposażona w hydrauliczny MPS+ i przyrząd żniwny z 25 nożami prasa wyznacza nowe standardy wydajności i stabilności.

2011

CLAAS prezentuje prasę QUADRANT 3300 o wymiarach 120 x 90. Podobnie jak modele QUADRANT 3400 i 3200 posiada ona załączaną, sterowaną hydraulicznie komorę wstępną. Nowy rotor zapewnia wysoką przepustowość i najlepszą jakość słomy. Pozwala to na wytwarzanie mocno sprasowanych balotów o stabilnym kształcie w każdych warunkach.

2012

Jako pionier w obszarze przyrządów żniwnych firma CLAAS ponownie wyznacza nowy standard technologiczny dzięki swojemu nowemu systemowi szuflad dla QUADRANT 3300 i 3200. Wersja ROTO CUT lub FINE CUT umożliwia łatwe i wygodne wyciągnięcie noży na szufladzie z boku do celów związanych z konserwacją. Przyrząd żniwny FINE CUT wyposażony w 51 noży oraz funkcję włączania grup noży (51/26/13/12) oferuje maksymalną elastyczność zastosowania, zapewniając tym samym możliwie najwyższą opłacalność.

Tutaj można pobrać broszurę