Inteligentna produkcja i nieograniczona różnorodność.

Excellence Harsewinkel

Już dziś tworzymy kombajny jutra. Realizujemy to na linii produkcyjnej oferującej niezwykłą różnorodność wyposażenia. Mowa o nowej linii produkcji kombajnów CLAAS dla modeli LEXION i TRION w Harsewinkel.

Inteligentna produkcja i nieograniczona różnorodność.

Excellence Harsewinkel

Już dziś tworzymy kombajny jutra. Realizujemy to na linii produkcyjnej oferującej niezwykłą różnorodność wyposażenia. Mowa o nowej linii produkcji kombajnów CLAAS dla modeli LEXION i TRION w Harsewinkel.

CLAAS konstruuje z myślą o przyszłości.

W ramach projektu SynPro 2020 dzięki inwestycji o wartości 44 mln euro w siedzibie głównej CLAAS w Harsewinkel powstała uniwersalna i zrównoważona linia do produkcji kombajnów. Działające dotychczas dwie linie montażowe zostały połączone w jedną wspólną linię główną wytwarzającą modele LEXION i TRION. Nasi pracownicy każdego dnia produkują tutaj ponad 20 kombajnów z myślą o ich sprzedaży na światowym rynku.

Wcześniej użytkowana hala o powierzchni 15 000 m2 została całkowicie zdemontowana, aby zrobić miejsce na nowy obiekt z najnowocześniejszą linią produkcji kombajnów na świecie. Obejmuje ona system zarządzania halą produkcyjną oraz infrastrukturę informatyczną najnowszej generacji w celu zapewnienia odpowiedniej logistyki części just-in-time oraz konfekcjonowania.

Główna linia montażowa z ułożonymi obustronnie przenośnikami poprzecznymi na podzespoły i agregaty umożliwia składanie ponad 40 różnych wariantów LEXION i TRION. Sprostanie takiemu wyzwaniu jest możliwe wyłącznie dzięki inteligentnej synchronizacji dostaw części i ich montażu. Dlatego projekt otrzymał nazwę SynPro. Jest to skrót od słów „synchronizowana produkcja”. Cały montaż prefabrykowanych agregatów i modułów od pierwszego punktu montażowego aż po uruchomienie na stanowisku kontrolnym następuje w oparciu o wózki samojezdne, tak zwane AGV.

Projekt „raz-w-życiu“

Operacja na otwartym sercu.

W celu wdrożenia projektu SynPro 2020 całkowicie rozebrano starą halę montażową do kombajnów o wysokości zaledwie 4,2–6 m – działo się to w samym sercu zakładu w Harsewinkel.

Dużo wyżej.

Budowę nowej, 14-metrowej hali montażowej rozpoczęto w sierpniu 2021 r. Jednym z pierwszych etapów pracy było zamontowanie nowych elementów konstrukcyjnych.

Zgodnie z harmonogramem.

Udało się dotrzymać ambitnego harmonogramu obejmującego 22 tygodnie, dzięki czemu produkcja modeli LEXION i TRION mogła wystartować terminowo w listopadzie 2021 r.

Poznaj każde ogniwo nowej linii produkcji kombajnów CLAAS w Harsewinkel.

Nieograniczona różnorodność: od ramy po gotowy kombajn.

Czasami mniej znaczy więcej: dzięki przekształceniu dwóch osobnych linii montażowych w jedną, zsynchronizowaną linię produkcyjną maszyny CLAAS może ona lepiej spełniać różnorodne życzenia klientów. LEXION i TRION to łącznie co najmniej 40 modeli i wariantów, montowanych na jednej linii. Od wyposażonego w pięć wytrząsaczy kombajnu o mocy 258 KM aż po kombajn hybrydowy o mocy 790 KM. Jako maszyna na kołach, jako TERRA TRAC z podwoziem gąsienicowym i jako wersja MONTANA z poziomowanie na pochyleniach terenu.

Do tego dochodzą niezliczone elementy wyposażenia w zależności od potrzeb klientów: separacja, czyszczenie, zbiornik ziarna, siekacz i rozdrabniacz słomy, kanał wciągający, rura rozładowcza, kabina, CEMOS i wiele innych opcji. W ten sposób z około 15 000 części i podzespołów krok po kroku powstaje kombajn, który dokładnie odpowiada zróżnicowanym potrzebom klientów CLAAS na całym świecie.

Odkryj wszechstronność LEXION   Odkryj wszechstronność TRION

Dynamiczny cykl pracy.

Wózki samojezdne z bezszelestnym napędem elektrycznym transportują modele LEXION i TRION od początku linii montażowej aż do bram zakładu. Na początku przenoszą niewielkie ładunki. Potem dźwigają pięć, a nawet dziesięć ton. Na stanowisku montażu kół tuż przed zejściem z linii montażowej wózek AGV przemieszcza nawet do 20 ton.

Dzięki sieci cyfrowej wózki AGV automatycznie i w zsynchronizowany sposób przemieszczają się od stanowiska do stanowiska. To najnowocześniejsza technologia, która nie ma sobie równych w technice rolniczej. Nowa platforma widokowa umożliwia obserwację etapów produkcji – to idealny przystanek podczas zwiedzania zakładu.

Na pierwszym etapie zamontowany w ramie, a następnie zagruntowany i powlekany proszkowo moduł oczyszczający ziarno i oś kierowana są umieszczane na urządzeniu FTS transportującym je do linii głównej. Tam czekają już zmontowane na taśmie bocznej młocarnie APS i APS SYNFLOW, a po drugiej stronie moduły rotorów oraz wytrząsaczy drugiego etapu oddzielania.

Po zamontowaniu modułów omłotu i oddzielania oraz osi przedniej montowany jest zespół silnika wraz z imponującym zestawem chłodnic. Dzięki nim także w czasie żniw, kiedy dni są często upalne, a w powietrzu unosi się pył, silniki mają zapewnione właściwe chłodzenie.

Urządzenia FTS poruszają się bez dźwięku i w całkowitej synchronizacji wokół powstających modeli LEXION i TIRION. Na kolejnych stanowiskach dodawany jest zbiornik ziarna i kabina. Oba elementy są niemal w całości składane w Harsewinkel – od ramy aż po lakierowanie. Dotyczy to także modułu siekacza słomy, który na życzenie klienta może być wyposażony w rozdzielacz promieniowy oraz rozdzielacz plew.

Na kolejnych etapach następuje montaż zbiornika paliwa, przenośnika ziarnowego i modułu powtórnego omłotu, rury rozładowczej oraz przenośnika pochyłego. Na końcu kombajn jest napełniany wszystkimi płynami eksploatacyjnymi.

Gotowa do pracy maszyna trafia do jednej z sześciu kabin- stanowisk kontrolnych w celu uruchomienia. Ostatnim etapem jest montaż bocznych osłon i wszystkich pozostałych obudów oraz kół. Modele LEXION i TRION są teraz gotowe i można dostarczyć je do Dealerów w celu przegotowania do wydania maszyn klientom.

0
części jest potrzebne do montażu jednego kombajnu
0
stanowisk kontrolnych pracuje jednocześnie
0
ton CO2 w ujęciu rocznym pozwala zaoszczędzić nowa hala montażowa
0
kombajnów można zmontować w ciągu jednego dnia w trybie pracy jednozmianowej
0
urządzeń AGV pracuje na liniach montażowych
0
metrów kwadratowych powierzchni hali zburzono, aby w ciągu 22 tygodni zbudować nową halę

Jakość.

Zero kompromisów. Dzięki montażowi „right-first-time” i surowym wytycznym testowania na stanowisku kontrolnym powstaje niezawodny produkt o maksymalnej trwałości i wartości.

Więcej

Dokumentacja.

Podczas całego procesu montażowego dane każdej maszyny są przesyłane online do centralnego komputera, gdzie zostają zapisane w celu zapewnienia ciągłego monitorowania.

Więcej

Zrównoważony rozwój.

Nowoczesny system wentylacji, dostęp światła dziennego i wydajne oświetlenie LED umożliwia redukcję emisji CO2 o mniej więcej 470 ton rocznie.

Więcej

Zero tolerancji dla błędów.

Podczas montażu wstępnego oraz przy montażu każdego modułu i podzespołu na linii głównej obowiązuje zasada „right-first-time”: każdy egzemplarz LEXION i TRION ma być wyprodukowany z tak wysokim poziomem jakości, aby w chwili uruchomienia i końcowej kontroli jakości na stanowisku kontrolnym nie zidentyfikowano żadnych wad ani błędów.

Po zakończeniu montażu podstawowego, czyli gdy wszystkie agregaty są sprawne, a wszystkie układy są napełnione płynami eksploatacyjnymi, każdy kombajn zostaje przetestowany pod każdym możliwym kątem. Służy do tego sześć stanowisk kontrolnych. Oprócz funkcji hydraulicznych i mechanicznych krok po kroku testowane są układy elektroniczne oraz elektryczne. Jednym z ważnych punktów jest symulacja sygnałów GPS. System kierowania i system telemetryczny powinny działać bezawaryjnie i z maksymalną precyzją od samego początku.

Na sześciu identycznych stanowiskach kontrolnych modele LEXION i TRION są poddawane zdefiniowanym cyklom testów po zakończeniu montażu podstawowego.

Te testy obejmują kontrolę układów mechanicznych, hydraulicznych i elektrycznych oraz elektronicznych, a nawet bezprzewodową transmisję danych TELEMATICS.

Stanowiska pracy, które angażują.

Stanowiska pracy z komfortem klasy premium oferują nie tylko modele LEXION i TRION. Także linia produkcyjna kombajnów w Harsewinkel oferuje pracownikom znakomite, ergonomiczne warunki pracy, zapewniające maksymalne zaangażowanie i koncentrację. Tylko zadowoleni pracownicy mogą montować kombajny zgodnie z najwyższymi standardami jakości.

Ładunkami zajmują się dźwigi i hydrauliczne urządzenia podnoszące. Pozwalają one chronić zdrowie naszych pracowników. Mogą oni wykonywać wszystkie swoje zadania bez użycia dużej siły – od pierwszego aż po ostatni kombajn na każdej zmianie.

Oświetlenie górne i LED-owe zapewnia stałe i naturalne warunki oświetleniowe niezależnie od pogody na zewnątrz. Jasne podłogi ułatwiają utrzymanie czystości i tworzą dobre samopoczucie. Dzięki nowemu systemowi zarządzania temperaturą i lepszej izolacji zimą jest ciepło, a latem panuje orzeźwiający chłód. Nowa, sześciotonowa centrala wentylacyjna dostarcza do hali 80 000 m3 świeżego powietrza na godzinę.

Niski poziom hałasu umożliwia naszym pracownikom pracę w spokojne i zdrowej atmosferze. Wystarczy zamknąć oczy, aby szybko zapomnieć, że znajdujemy się w samym środku hali produkującej maszyny rolnicze. Tak cicho pracuje nowa linia montażowa.

Dobre samopoczucie naszych pracowników zapewniają także nowe, przytulne pomieszczenia socjalne, sanitariaty i pomieszczenia na odpoczynek podczas przerwy oraz nowoczesne stanowiska pracy biurowej. Podczas przerw pracownicy mogą się tutaj zregenerować, aby następnie powrócić do pracy z pełną koncentracją.

Kuźnia innowacyjności w zakresie produkcji kombajnów, sieczkarni samobieżnych i ciągników z możliwością zabudowy.

Lider na rynku europejskim w dziedzinie produkcji kombajnów i światowy lider wśród producentów sieczkarni samobieżnych – ten sukces nie wziął się znikąd. Zawdzięczamy go połączeniu innowacyjności, jakości produktów i profesjonalnego serwisu. Oraz oczywiście ludziom, którzy współtworzą markę CLAAS.

Projektantom, inżynierom, którzy uważnie słuchają rolników i firm usługowych na całym świecie oraz w kreatywny i ukierunkowany sposób realizują ich życzenia. Pracownikom produkcji, którzy precyzyjnie montują tysiące części i podzespołów, składając maszyny o wysokim stopniu złożoności. Kontrolerom jakości, którzy na nic nie przymykają oka. Partnerom handlowym, którzy oferują kompetentne doradztwo. I serwisantom, którzy znają maszyny CLAAS na wylot.

Harsewinkel to także miejsce narodzin i produkcji modelu XERION. Dzięki swojej mocy i wydajności ten duży ciągnik z możliwością zabudowy jest niemal bezkonkurencyjny. Jego szeroka możliwość zastosowania zachwyca rolników i firmy usługowe w Europie, Europie Wschodniej, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii.

Duży ciągnik XERION z możliwością zabudowy

Harsewinkel to główny zakład produkujący XERION: ciągnik o mocy 534 KM, będący flagowym modelem floty ciągników CLAAS. Silnik, przekładnia i osie pochodzą od renomowanych producentów, takich jak Mercedes-Benz, ZF oraz Raba, i są montowane w niezwykle wytrzymałej, pełnej ramie. Stanowi ona szkielet modelu XERION.

Więcej

Sieczkarnia JAGUAR

Od 50 lat firma CLAAS produkuje sieczkarnie JAGUAR wyłącznie w Harsewinkel. Dziś jesteśmy światowym liderem w tym segmencie. Na taśmie montażowej powstają trzy serie, od modelu JAGUAR 830 aż po flagowy model JAGUAR 990 TERRA TRAC o mocy 925 KM.

Więcej

Zwiedzanie fabryki w Harsewinkel

W zakładzie Harsewinkel i przyłączonym Technoparc ponad 30 000 rolników, wykonawców, zainteresowanych stron, dziennikarzy rolniczych i partnerów biznesowych z ponad 100 krajów na całym świecie zbiera co roku informacje.

Rezerwuj teraz

Produkty CLAAS z Harsewinkel.

Kombajny

Lider technologii.

W Harsewinkel CLAAS wytwarza modele od TRION 550 aż po LEXION 8900 TERRA TRAC, oferując szeroką paletę nowoczesnych i wydajnych kombajnów.

 • Kombajny z wytrząsaczami i kombajny hybrydowe
 • Moc silnika od 258 do 790 KM z DYNAMIC POWER
 • Wielkość bębna od 1420 do 1700 mm
 • Młocarnie APS i APS SYNFLOW
 • Optymalizacja procesów ustawień dzięki CEMOS
 • Pojemność zbiornika ziarna od 8000 do 18 000 l
Zobacz profil

XERION

Wszechstronny, zwrotny, trwały.

Niezwykle wytrzymała pełna rama, dwie osie kierowane i obrotowa kabina czynią z modelu XERION maszynę uniwersalną i wyjątkową w skali światowej.

 • Trzy modele do mocy 534 KM
 • TRAC, TRAC VC i SADDLE TRAC
 • Wydajne silniki w połączeniu z nowoczesnymi, bezstopniowymi przekładniami
 • Koncepcja niskiej prędkości obrotowej
 • Inteligentna koncepcja obciążenia
Zobacz profil

JAGUAR

Skuteczny we wszystkich dyscyplinach.

Sieczkarnie JAGUAR od 50 lat reprezentują wydajność, jakość sieczki, skuteczność i niskie koszty eksploatacji.

 • Trzy serie produkcyjne od 299 do 925 KM
 • DYNAMIC POWER z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności dzięki odpowiednio dopasowanej mocy silnika
 • Systemy wspomagania CEMOS w celu odciążenia kierowcy i zapewnienia maksymalnej efektywności
 • JAGUAR TERRA TRAC z automatyczną ochroną gleby na uwrociach
 • Wyjątkowe systemy Cracker: MCC CLASSIC, MCC MAX i MCC SHREDLAGE
Zobacz profil

Globalna sieć CLAAS w zakresie techniki zbioru.

Harsewinkel charakteryzuje się wysokim stopniem integracji. Ramy wielu agregatów, jak moduł oczyszczający, pierwszy i drugi etap oddzielania oraz zbiornik ziarna, powstają na miejscu wraz z lakierowaniem. Znajomość lokalnych warunków i umiejętności idzie tutaj w parze z kompetencjami globalnymi.

Przedsiębiorstwo CLAAS Selbstfahrende Erntemaschinen należy do międzynarodowej sieci kompetencji i produkcji Grupy CLAAS. Napędy jezdne, wariatory i napędy TERRA TRAC dla modeli LEXION i TRION są projektowane i produkowane w CLAAS Industrietechnik w Paderborn. Systemy kierowania i systemy kamer, moduły telemetryczne oraz wiele innych komponentów elektronicznych powstaje w CLAAS E-Systems w Dissen. Moduły tnące i zbieracze kukurydzy pochodzą z węgierskiego zakładu CLAAS w Törökszentmiklós.

Many Places. One Passion.

Gąsienice TERRA TRAC, układy napędowe, mechanizmy przekazania napędu i przekładnie bezstopniowe powstają w zakładzie CLAAS Industrietechnik w Paderborn.

CLAAS E-Systems w Dissen dostarcza m.in. systemy kierowania i systemy kamer oraz technologię telemetryczną.

Törekszentmiklós na Węgrzech produkuje zespoły tnące i zbieracze kukurydzy dla Grupy CLAAS.

Zakłady produkcyjne CLAAS wytwarzające samojezdne maszyny żniwne.