xerion_25_stage_quadrant

Mocna prasa.

Od momentu wprowadzenia na rynek, prasa QUADRANT wyznacza nowe standardy. Szczególnie współgra w duecie z ciągnikiem systemowym XERION.

Od obróbki gleby przez aplikację nawozów aż do pracy na pryzmie: od chwili wejścia na rynek w 1997 roku XERION jest wyjątkowo wszechstronnym ciągnikiem – również dzięki szerokiej gamie narzędzi, które można dołączyć do maszyny pociągowej.

Podobnie jak sam XERION, w ciągu minionych 25 lat także i narzędzia dołączane uległy znacznej metamorfozie. Postęp techniczny można doskonale prześledzić na przykładzie prasy QUADRANT, która przy ponad 5000 sprzedanych egzemplarzy zalicza się do najpopularniejszych pras kostkujących w Niemczech.

Nawet 30 ton słomy na godzinę.

Pierwsza prasa QUADRANT pojawiła się na rynku w 1988 roku i wyznaczyła nowe standardy – dzięki balotom o wymiarze 0,7 na 1,2 m i długości nawet 2,5 m oraz maksymalnej wydajności godzinowej wynoszącej 30 t podczas zbioru słomy.

W 1999 roku pojawił się model QUADRANT 2200 o całkowicie nowej konstrukcji. Maszynę tę wyposażono w kanał prasujący o długości 3 m, podbieracz o szerokości 2,1 m, maksymalnie 25 noży, a częstotliwość tłoka wynosiła 51 skoków na minutę.

Po raz pierwszy te 250 KM świeżo debiutującego XERION 2500 udało się wykorzystać w prasie kostkującej. W 1999 roku prasa QUADRANT 2200 wyznaczyła kamień milowy w historii pras kostkujących dzięki swoim napędom bezłańcuchowym.

Podwójna przepustowość oraz funkcje cyfrowe.

W ciągu minionych 20 lat prasa QUADRANT ciągle się rozwijała. Obecny model – QUADRANT 5200 EVOLUTION – ma kanał prasujący o długości 3,85 m. Poszerzony został także podbieracz, który obecnie mierzy 2,35 m. Ponadto prasa ma teraz 51 noży i – zależnie od modelu – osiąga wydajność wnoszącą maks. 56 skoków tłoka na minutę.

„Podobnie jak w przypadku maszyny XERION, moc modeli QUADRANT wyraźnie się zwiększyła od końca lat 90.”, mówi Hendrik Henselmeyer, odpowiedzialny za sprzedaż pras w spółce dystrybucyjnej CLAAS. „Przepustowość pras niemal się podwoiła. W ubiegłych latach moc standardowych ciągników również przekroczyła 400 KM: mimo to zestaw składający się z prasy QUADRANT i ciągnika XERION jest czymś wyjątkowym”.

Obecnie prasy QUADRANT można obsługiwać wygodnie przez ISOBUS, ale możliwa jest również obsługa przez CEMIS 700. W tym przypadku do CEMIS 700 można podłączyć maks. 2 kamery.

System przesyłu danych TELEMATICS on IMPLEMENT (TONI) umożliwia monitorowanie działania prasy również na odległość. „Dzięki temu rolnicy zawsze wiedzą, gdzie w danym momencie znajduje się zestaw maszyn i jaka jest jakość balotów”, wyjaśnia Hendrik Henselmeyer. „Po pracy oprogramowanie pokazuje, w jakiej części pola używano prasy oraz ile ton balotów prostokątnych danej jakości jest do zebrania w określonym miejscu. Podstawowym warunkiem jest dostępność systemu TELEMATICS w ciągniku XERION; lecz w Niemczech są w niego wyposażone wszystkie maszyny”.

Koncentracja na jakości.

Jest jednak jedna funkcja, która nie uległa zmianie przez wszystkie dziesięciolecia: dzięki wysokowydajnemu supłaczowi pojedynczemu, opatentowanemu przez firmę CLAAS już w 1921 roku, wszystkie modele prasy QUADRANT nie pozostawiają resztek sznurka na polu podczas owijania balotów kwadratowych. „Rocznie oznacza to nawet 15 km sznurka zaoszczędzonego w ten sposób przez operatorów pras QUADRANT. Ponadto takie rozwiązanie chroni środowisko”, mówi Hendrik Henselmeyer.

Ponadto prasa ta jest do dzisiaj wyposażona w napędy bezłańcuchowe, które minimalizują zużycie. Koncentracja na jakości i efektywności – to jeszcze jedna kwestia, która łączy prasy QUADRANT z ciągnikami XERION.

Wszystkie treści poświęcone 25-leciu XERION: