„Zaprojektowany w Niemczech, wyprodukowany w Chinach”

 

EVION został opracowany w naszej siedzibie głównej w Harsewinkel i jest produkowany seryjnie w naszym oddziale w Chinach. Z okazji wizyty w Gaomi nasz kierownik Product Unit C-F Bernd Kleffmann i kierownik działu zarządzania jakością Sebastian Pleuler wraz z kierownikiem oddziału dr. Xi Chenem rozmawiają o nowych kombajnach, ich projektowaniu podczas pandemii koronawirusa oraz o tym, jakie znaczenie mają Chiny dla firmy CLAAS.

Panie Pleuler, panie Kleffmann, po raz pierwszy od dłuższego czasu odwiedzacie Gaomi, chiński oddział produkcyjny CLAAS. Jakie są wasze wrażenia?

Bernd Kleffmann: Nie było mnie tutaj trzy i pół rokut to faktycznie kawał czasu. Dobrze jest ponownie spotkać się z Koleżankami i Kolegami i zobaczyć, że oddział stale się rozwijał – nawet podczas pandemii koronawirusa.

Sebastian Pleuler: Dla mnie jest to bardzo szczególna wizyta. Sam pracowałem łącznie dwa lata w oddziale w Gaomi, a potem jeszcze przyjechałem tam z wizytą na kilka miesięcy. Teraz znów jestem tutaj po raz pierwszy od czterech lat i cieszę się mogąc spotkać wielu znajomych, z którymi nawet mogę trochę porozmawiać po chińsku (śmiech). Gdy tak patrzę na zakład, widzę pewną ciągłość, a także dużą ewolucję. Dokonaliśmy optymalizacji – począwszy od naszej infrastruktury, a skończywszy na maszynach, które teraz tutaj produkujemy.

Dlaczego firma CLAAS jest tak zainteresowana posiadaniem oddziału w Chinach?

Dr. Xi Chen: Przy 1,4 miliarda mieszkańców Chiny są największym na świecie rynkiem zbytu dla produktów rolnych. Jednocześnie błyskawicznie zwiększa się mechanizacja i automatyzacja chińskiego rolnictwa, wskutek czego zapotrzebowanie na wydajne, efektywne i niezawodne maszyny rolnicze będzie dalej rosnąć. Ponadto Chiny mają doskonałą infrastrukturę przemysłową. Jest tu bardzo wielu interesujących dostawców i wysokokwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu w naszym zakładzie w Gaomi możemy produkować szeroki zakres produktów – od modeli kombajnów H80, DOMINATOR 370 i DOMINATOR 260 aż po EVION. Ponadto w Chinach dysponujemy rozległą siecią sprzedaży i serwisu. To już pokazuje, jak istotny jest ten oddział dla CLAAS.

Pleuler: Mogę się z tym tylko zgodzić. Właściwie należałoby odwrócić to pytanie: dlaczego jako globalny koncern nie mamy być aktywni w Chinach? W szczególności biorąc pod uwagę fakt, w ciągu ostatnich dziesięciu lat zebraliśmy wykwalifikowaną załogę oddziału oraz zoptymalizowaliśmy moce produkcyjne.

Doktorze Chen, wizyta panów Pleulera i Kleffmanna w Gaomi miała szczególny kontekst. Czy może pan nam o tym powiedzieć coś więcej?

Chen: W ciągu ostatnich lat przygotowaliśmy tutaj seryjną produkcję nowego kombajnu zbożowego EVION. Panowie Kleffmann i Pleuler byli mocno zaangażowani w ten proces i chcieli przekonać się, co udało nam się tutaj osiągnąć. Ponadto odwiedzili jeszcze klientów w terenie oraz spotkali się z ważnymi dostawcami.

Maszyna EVION została opracowana głównie podczas pandemii koronawirusa. Jak przebiegał proces biorąc pod uwagę ścisły lockdown w Chinach?

Kleffmann: Nie było to wcale łatwe. Od wiosny 2020 r. podróżowanie do Chin było bardzo utrudnione. Musieliśmy znaleźć nowe formy współpracy wykorzystując programy typu Skype czy Teams oraz oprogramowanie do projektowania produkcji Catia i Delmia. Dzięki temu, że jeszcze przed pandemią ściśle współpracowaliśmy, udało nam się stworzyć dobrą podstawę dla kontaktów w formie wirtualnej. Ponadto niektórzy współpracownicy wzięli na siebie kilkukrotne wyczerpujące wyjazdy do Chin, które wymagały kwarantanny w hotelach. Pan Chen przykładowo odbył w tym czasie trzy razy podróż do Harsewinkel i z powrotem do Gaomi – każdorazowo przechodząc trzytygodniową kwarantannę. Za tę misję możemy tylko podziękować: zarówno jemu, jak i innym osobom, które wzięły na siebie te trudy.

Czym szczególnie charakteryzuje się EVION jako kombajn zbożowy?

Kleffmann: EVION powstał z myślą o małych i średnich gospodarstwach, które często znajdują się w rękach rodzinnych, i których właściciele często sami jeżdżą kombajnami. Maszyna ta wykorzystuje tę samą modułową konstrukcję co modele LEXION, TRION i inne. Wkrótce powitamy zatem nowego członka naszej rodziny kombajnów. To wyjaśnia również hasło naszej kampanii marketingowej „Family Matters”.

Pleuler: Latem nasi klienci będą mogli zastosować pierwsze 50 maszyn podczas żniw. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak EVION zostanie przyjęty – po tym, jak pracowaliśmy nad nim niemal pięć lat. Bardzo się cieszyłem, gdy na początku roku do Niemiec dotarły pierwsze maszyny przedseryjne. Był to prawdziwy kamień milowy. Także dla nas jest to bardzo specjalny produkt: zaprojektowany w Niemczech, wyprodukowany w Chinach. Jeden z naszych dostawców usług logistycznych wyposażył maszyny w Bremerhaven w wyposażenie przeznaczone dla danego kraju. Następnie w Harsewinkel maszyny przeszły jeszcze końcową kontrolę z ostatnimi poprawkami. Po kilkuletniej kompleksowej weryfikacji EVION we współpracy z klientami, cieszy nas możliwość przekazania maszyny w dalsze ręce.

Panie Kleffmann, panie Pleuler, co osobiście przywieziecie z waszego spotkania w Gaomi?

Pleuler: Dużo prezentów: chińskie jedzenie, szal dla żony, sporo herbaty i zabawki dla dzieci (śmiech). Ale przede wszystkim wyniosę stąd poczucie, że w Gaomi mamy doskonały zakład, w którym pracuje wiele wspaniałych osób – zarówno z czysto ludzkiego, jak i zawodowego punktu widzenia.

Kleffmann: Zgadzam się z tym. Mogłem tu poczuć, jak bardzo pracownicy zakładu identyfikują się z firmą CLAAS, i jak wielka jest ich pasja do naszych produktów. Napawa mnie to optymizmem, jeśli chodzi o projekty realizowane w przyszłości.

Chen: Bardzo mnie to cieszy. Życzyłbym sobie, abyśmy wspólnie realizowali jeszcze wiele projektów rozwojowych – oraz aby w przyszłości pojawiało się więcej innowacji CLAAS rodem z Chin. Ale o tym jeszcze porozmawiamy szczegółowo, gdy w przyszłym miesiącu znowu przyjadę do Harsewinkel (śmiech).

Informacje personalne

Dr Xi Chen, 46 lat, od 2020 r. kieruje zakładem CLAAS w Gaomi.

Bernd Kleffmann, 53 lata, jest starszym wiceprezesem Product Unit Combines Range C-F w CLAAS.

Sebastian Pleuler, 37 lat, jest kierownikiem działu zarządzania jakością w jednostce organizacyjnej CLAAS Business Unit Grain.