Informacja prasowa

Zmienny wysiew kukurydzy, który wzbogaci plony…i kieszeń!

Rolnicy co roku zastanawiają się, jaki będzie rezultat obecnych siewów. Czy praca, którą włożą wiosną, przyniesie oczekiwane efekty jesienią. Czy da się przewidzieć ostateczny wynik i zminimalizować ryzyko ewentualnych strat? Zdecydowanie tak! Wykorzystując zmienny wysiew oraz praktyczny moduł Crop View od 365FarmNet wszystko jest możliwe…

Gdy pod siew kukurydzy przeznaczasz gleby bardzo słabe, rośliny muszą konkurować ze sobą o wodę, składniki odżywcze i światło. Wystarczą dodatkowe przeciwności, takie jak ekstremalne warunki pogodowe, i właściwie możesz pożegnać się z bogatymi zbiorami… a przecież nie na takie rezultaty pracujesz od kwietnia!

Metoda zmiennego wysiewu została dokładnie sprawdzona i dopracowana do perfekcji dzięki innowacyjnemu projektowi Pole 365FarmNet. Projekt ten objął praktyczne wykorzystanie map aplikacyjnych do zmiennej ilości wysiewu nasion kukurydzy, sprawdzenie jego wpływu na kondycję roślin i ich plonowanie. Wszystko z inicjatywy czołowych firm branżowych, takich jak 365FarmNet, Claas i Horsch.

System, który zrewolucjonizował pojęcie efektywności w rolnictwie

Dzięki wygenerowanym wcześniej w module 365FarmNet Crop View mapom potencjalnego plonowania oraz analizie stanu gleby skanerem elektromagnetycznym, tworzone są mapy aplikacyjne z precyzyjnymi strefami wysiewu nasion, od najniższej obsady, do najwyższej.

- Przy jednakowej obsadzie zużylibyśmy 91 jednostek siewnych. Wykorzystując moduł 365FarmNet Crop View wykorzystaliśmy 80 jednostek – wylicza Bartłomiej Grabowski, regionalny specjalista ds. sprzedaży i rozwoju rynku 365FarmNet.

Na polu zaoszczędzono więc 11 jednostek siewnych. To prosta matematyka - przy cenie ok. 450 zł za jednostkę łatwo wyliczyć oszczędności - w kieszeni zostaje 4950 zł. A to jeszcze nie wszystko…

-Po zebraniu kukurydzy z pola uzyskaliśmy także istotne zwiększenie plonu, szczególnie na słabszych strefach pola. Ogólne korzyści ze wzrostu plonu i zużycia materiału siewnego rolnik, u którego przeprowadzone było doświadczenie, określił na ok. 22 200 zł na 55 ha, co dało 400 zł dodatkowego zysku na ha - dodaje specjalista 365FarmNet. Przy wszystkich korzyściach, tak efektywnego działania, aż śmiesznym wydaje się fakt, że koszt całego przedsięwzięcia ze strony technologicznej wyniósł jedynie 15 zł/ha za rok użytkowania modułu Crop View.

Dbaj o kondycję i maksymalnie wykorzystaj potencjał

Jednym z głównych celów projektu Pole 365FarmNet była obserwacja roślin przez cały sezon wegetacyjny. Wykorzystując dane satelitarne, można na bieżąco monitorować w jakim stanie są rośliny, jak się rozwijają i jaki jest ich potencjał plonowania. Wykorzystując moduł 365FarmNet Crop View dostęp do tych danych był szybki i prosty.

Druga istotna kwestia to potencjał plonowania danej odmiany. Nie każda odmiana radzi sobie tak samo dobrze na poszczególnych stanowiskach i w poszczególnych normach wysiewu. Dlatego też tak ważna jest norma wysiewu i redukcja obsady na słabych ziemiach.

Cenne innowacje

Biorąc pod uwagę wyniki, jakie uzyskano w projekcie Pole 365FarmNet, wystarczy wyciągnąć wnioski. Odpowiednio wykorzystane dane satelitarne i mapowanie pola, zmienne normy wysiewu oraz obserwacja rezultatów to prosty sposób na redukcję kosztów związanych z materiałem siewnym i zwiększenie plonowania, zwłaszcza na stanowiskach słabszych. Co więcej, używając do tego modułu 365FarmNet Crop View, korzystanie z tych danych, ich analiza i zastosowanie w praktyce stają się banalnie proste.

Moduł Crop View na podstawie sygnału satelitarnego, pozwala szybko i łatwo wykazać różnice w wegetacji roślin na Twoich polach, stworzyć mapy aplikacyjne i określić potencjał dla optymalnej uprawy, co ułatwia oszczędzanie zasobów oraz usprawnia zarządzanie danym obszarem.

Jest to niezastąpione wsparcie także w trakcie nawożenia, ustalając optymalny podział nawozu, czy generując spersonalizowane mapy aplikacyjne dla poszczególnych obszarów pola. W trakcie żniw z kolei, monitoruje dojrzałość upraw pomiędzy różnymi strefami, by precyzyjnie określić kolejność zbiorów.

Nowości technologicznie zdecydowanie usprawniają pracę w dzisiejszych czasach. Z tych przetestowanych warto korzystać, by zautomatyzować działania i przeznaczyć więcej czasu na inne zadania. Z resztą, dlaczego nie? Są przecież dostępne dla każdego rolnika!

O firmie 365FarmNet

365FarmNet to niezależne od producenta oprogramowanie dla gospodarstw rolnych, które oferuje rozwiązania do uprawy roślin, kierowania gospodarstwem, zarządzania flotą, rolnictwa precyzyjnego i zarządzania stadem zwierząt. Chcemy ramię w ramię z rolnikami kształtować rolnictwo przyszłości. Jako spółka-córka działającego na całym świecie producenta maszyn rolniczych CLAAS jesteśmy wspierani przez jedną z najprężniej działających firm rodzinnych w Niemczech. 365FarmNet ma swoją siedzibę w sercu Berlina i zatrudnia obecnie ponad 100 pracowników.