Informacja prasowa

Operator radzi, jak przygotować prasę zwijającą do sezonu.

Sezon pracy dla maszyn zielonkowych już za pasem. Podajemy sprawdzone w praktyce rozwiązania, które pozwolą na szybką diagnozę maszyny i przygotowanie jej do startu. Jeśli zadbasz o maszynę, ona odwdzięczy się bezawaryjnym zbiorem ściółki i paszy.

Krowa, jak wiadomo, pyskiem doi. Bez dobrej paszy nie ma mleka w dobrej jakości i ilości. Nadchodzący sezon jest więc okazją, aby przypomnieć, jak dbać o urządzania odpowiedzialne za przygotowanie pasz i ściółki. Skoncentrujmy się na prasie CLAAS VARIANT 500 RC.

Doświadczenia ze stadniny w Iwnie


Najlepsze doświadczenia z pracy prasą CLAAS VARIANT 500 RC mają ci, którzy w ciągu roku wykonują nią nie setki, a tysiące balotów siana, trawy i słomy.

W 2022 roku jako operator miałem okazję testować wersje przedseryjną tej maszyny. Już wtedy zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Chcieliśmy ją sprawdzić w różnych materiałach i w każdym materiale dała radę. W ubiegłym roku naszą prasą zrobiliśmy ok. 7 tys. balotów, czyli 80% wszystkich w naszym gospodarstwie. Mimo, że był to trudny rok pod względem pogody, maszyna spisywała się znakomicie. Pracowałem ze średnią prędkością 13km/h, a dzienny rekord wynosił 600 balotów. Baloty były kształtne i zwarte. Składowane przez wiele miesięcy zachowywały swój kształt. Siatka była na nich napięta i nie pękała – mówi Kacper, operator prasy ze Stadniny Koni w Iwnie k. Poznania.


Kacper Imieliński, Stadnina Koni Iwno.


Poniżej przedstawiamy spostrzeżenia naszego rozmówcy w zakresie przygotowania prasy do nadchodzącego sezonu:

 • Stan, w jakim maszynę zostawisz na zimę, będzie rzutować na kolejny sezon. Po zakończonym sezonie prasa powinna być starannie wyczyszczona. Należy unikać używania wody, a szczególnie myjek wysokociśnieniowych. Bardzo dobrze sprawdza się kompresor lub dmuchawa do liści. Dzięki oczyszczeniu maszyny po sezonie przez okres jesienno-zimowy w kurzu nie gromadzi się wilgoć oraz inne zanieczyszczenia.
 • Sprawdzić stan napięcia łańcuchów napędowych. To warto też wykonywać przy obsłudze codziennej.
 • Skontrolować stan podbieracza, sprężyn, połączeń śrubowych. Usunąć zanieczyszczenia po wewnętrznej stronie podbieracza.
 • W systemie układu ręcznego centralnego smarowania sprawdzić drożność przewodów podających smar oraz stan kalamitek. To samo dotyczy układu smarowania łańcuchów – sprawdzić drożność przewodów podających olej oraz stan szczotek smarujących.
 • Prasa CLAAS jest wyposażona w złącza Kenfix, które mają wbudowane sitka filtrujące olej podawany do prasy i ciągnika. Te filtry należy czyścić zgodnie z instrukcją obsługi.
 • Częsta kontrola pasów napędowych to dobra inwestycja w czas. Niskie nacięcie pasa może spowodować w późniejszym terminie jego urwanie i co za tym idzie – naprawę i przestój prasy.

Generalnie warto przeczytać instrukcję obsługi i stosować się do niej. W sezonie pracujemy prasą od rana do nocy. Zawsze przeglądam maszynę przed wyjazdem w pole. Dbam o czystość mechanizmów, a każdą smarowniczkę codziennie napełniam dodatkową porcją smaru. Dokładnie zadbana maszyna odwdzięcza się bezawaryjnością – zaznacza Kacper Imielinski.
Zdaniem operatora z Iwna, prasa VARIANT 560RC jest dobrze skonstruowana. Jej codzienna obsługa jest łatwa i intuicyjna:

 • punkty smarowania maszyny są dobrze oznaczone, więc trudno je przeoczyć;
 • na punktach smarnych jest podany interwał smarowania;
 • system wiązania siatką jest dobrze widoczny, co pozwala obserwować aparat w czasie jego działania i zareagować jeszcze przed wyrzuceniem balotu;
 • wskaźnik zapełnienia komory pozwala kontrolować ubijanie bel, dlatego przy niskich pokosach można przedłużać jazdę z wykorzystaniem funkcji LEWO/PRAWO, by każda bela była idealna;
 • rolka dociskająca i szeroki podbieracz idealnie sprawdzają się przy dużych pokosach, po przejściu kombajnów o szerokich hederach ponad 7-9 metrów;
 • zastosowanie podłogi PRO z przodu prasy pozwala na szybkie usunięcie ewentualnych zatorów – to jednak zdarza się bardzo rzadko, gdyż VARIANT ma dużą przepustowość;
 • szerokie opony prasy VARIANT sprawdzają się podczas pracy na podmokłym gruncie, co udowodniono podczas trudnych i mokrych żniw w 2023 r.

Walory techniczne prasy VARIANT niezaprzeczalnie sprzyjają szybkiemu zwijaniu balotów jednorodnej wysokiej jakości. Wysoki zgniot zbieranego plonu, łatwa konserwacja wydłużają jej żywotność, oszczędzają czas i pieniądze. Sprzyjają pozyskaniu dobrej paszy i ściółki – co ma kluczowe znaczenie dla prowadzonej hodowli. Warto więc zadbać o przegląd urządzenia przed każdą pracą, a zwłaszcza przed sezonem.

Obejrzyj wideo z opinią operatora


Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do wydruku i na stronę internetową można pobrać TUTAJ.


O firmie CLAAS

Założone w 1913 r. przedsiębiorstwo rodzinne CLAAS (www.claas.com) to jeden z wiodących na świecie producentów maszyn rolniczych. Firma z siedzibą w Harsewinkel w niemieckiej Westfalii jest światowym liderem na rynku sieczkarni polowych. Pozycję europejskiego lidera rynku CLAAS zajmuje też w innym kluczowym segmencie, jakim są kombajny zbożowe. Na czołowej pozycji w dziedzinie agrotechniki CLAAS plasuje się również dzięki swoim ciągnikom, prasom rolniczym oraz maszynom do zbioru zielonek. Paleta produktów obejmuje także najnowocześniejsze technologie informatyczne wykorzystywane w rolnictwie. Firma CLAAS zatrudnia ponad 12 100 pracowników na całym świecie, a w roku 2022 osiągnęła obroty rzędu 4,9 miliarda euro.