Historia firmy

Historia sukcesu CLAAS.

Wiele przedsiębiorstw ma historię – ale tylko nieliczne ją piszą. Ale tak naprawdę mało jest przedsiębiorstw, których działalność i historia wpływają na międzynarodowe rolnictwo tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku firmy z Harsewinkel.

Historia firmy

Historia sukcesu CLAAS.

Wiele przedsiębiorstw ma historię – ale tylko nieliczne ją piszą. Ale tak naprawdę mało jest przedsiębiorstw, których działalność i historia wpływają na międzynarodowe rolnictwo tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku firmy z Harsewinkel.

1946–1969: Awans na specjalistę w dziedzinie budowy kombajnów.

CLAAS SUPER

1946

Na rynku pojawia się nowy kombajn z przepływem poprzecznym i wzdłużnym CLAAS SUPER. Zboże było w nim młócone w przepływie poprzecznym, a jego odprowadzanie odbywało się w przepływie wzdłużnym. Nowy kombajn CLAAS zachwycił klientów przede wszystkim swoją wysoką wydajnością i rewolucyjnie niską konstrukcją. Do zamknięcia produkcji w 1978 r. wyprodukowano 65 000 egzemplarzy kombajnów z tej rodziny.

CLAAS SF

1953

Prezentacja pierwszego samobieżnego kombajnu CLAAS HERCULES, którzy otrzymał później nazwę SF. Kombajn CLAAS SF działał w oparciu o system przepływu wzdłużnego i stworzył podwaliny dla kolejnych modeli kombajnów samobieżnych MATADOR, SENATOR i MERCATOR.

CLAAS HUCKEPACK jako nośnik narzędzi

1956

Założenie zakładu w Paderborn zajmującego się produkcją komponentów napędowych i hydraulicznych. Ten nowy zakład to trzecia lokalizacja CLAAS po Harsewinkel i Christopherus-Hütte w Gütersloh-Blankenhagen.

CLAAS opracowuje pojazd wielofunkcyjny HUCKEPACK. Jest to połączenie nośnika narzędzi, ciągnika i kombajnu. Ta nowatorska koncepcja zapewniała lepsze wykorzystanie urządzenia dzięki różnorodnym możliwościom jego zastosowania.

CLAAS HUCKEPACK jako kombajn

CLAAS EUROPA

1958

CLAAS EUROPA oraz COLUMBUS to samobieżne kombajny przeznaczone dla małych i średnich gospodarstw, które zostały opracowane specjalnie na potrzeby warunków europejskich. Obydwa urządzenia stały się bestsellerem firmy CLAAS. W sumie wyprodukowano ponad 60 000 tych maszyn.

CLAAS LD 80

1961

Uruchomienie produkcji w nowej fabryce pras we francuskiej miejscowości Metz. Od 1969 r. zakład ten działa pod nazwą Usines Claas France S.A., w skrócie UCF.

August Claas rozmawia z kierownikami przed modelem CLAAS SENATOR

1962

Prezentacja 100 000. egzemplarza kombajnu CLAAS MATADOR na wystawie DLG w Monachium. Tylko w tym roku firma CLAAS wyprodukowała ok. 20 000 kombajnów, stając się tym samym głównym producentem tych urządzeń w Europie.

Helmut Claas obejmuje kierownictwo działu techniki

1966

Wraz z nową odsłoną kombajnu SENATOR CLAAS wprowadza swój firmowy kolor: „zieleń wschodzących roślin”.

CLAAS MARKANT

1967

Zapotrzebowanie rynku na lepszy zgniot, dokładniej uformowane baloty oraz szersze zawieszenia doprowadziło do opracowania pierwszej prasy CLAAS MARKANT pracującej w oparciu o system tłoka ślizgowego. Do 2000 r. firma CLAAS wyprodukowała ponad 130 000 tych urządzeń.

Farmer John Steven z Haddington (Szkocja) obejmuje w posiadanie 200 000. egzemplarz kombajnu CLAAS.

1968

Szkocki farmer John Steven odbiera 200 000. egzemplarz kombajnu CLAAS SENATOR. Wyprodukowanie ostatnich 100 000 tych maszyn zajęło firmie CLAAS tylko 6 lat.

1969

Rozszerzenie oferty produktowej o maszyny do zbioru pasz w wyniku przejęcia fabryki maszyn rolniczych Josef Bautz oraz – rok później – fabryki Speiser z Göppingen specjalizującej się w produkcji urządzeń do siekania. W ten sposób firma CLAAS błyskawicznie poszerzyła swoje portfolio produktów do zbioru pasz o kombajny, przetrząsacze, zgrabiarki, przyczepy samozaładowcze i siekacze zaczepiane. Obecnie noszą one znane nazwy VOLTO, LINER, DISCO, CARGOS i JAGUAR.

Kamienie milowe w historii CLAAS