Zmarł Helmut Claas, pionier branży maszyn rolniczych

Helmut Claas, wieloletni Dyrektor Zarządzający, Przewodniczący Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Akcjonariuszy grupy CLAAS, zmarł 5 stycznia w wieku 94 lat.

Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią pioniera techniki rolniczej. Śmierć Helmuta Claas opłakuje rodzina i wszyscy bliscy oraz ponad 11 000 pracowników na całym świecie, ale także cała branża maszyn rolniczych, która straciła pioniera o wielkim autorytecie w swojej branży.

Helmut Claas urodził się w 1926 r. w Harsewinkel, jako syn Augusta i Pauli Claas. Jego ojciec wraz z trzema braćmi Franzem Jr, Theo i Bernhardem prowadził małą fabrykę maszyn rolniczych, zatrudniającą wówczas około 100 pracowników. Po ukończeniu szkoły ukończył praktykę jako monter maszyn. Praktyczne doświadczenie zdobyte w firmach zajmujących się obróbką metali oraz dalsze praktyczne szkolenie w zakresie odlewnictwa. Po studiach rolniczych w Paryżu przejął planowanie i założenie oddziału dystrybucji CLAAS we Francji, który obecnie działa jako CLAAS France SAS. W 1958 r. dołączył do rodzinnej firmy swoich rodziców w Harsewinkel. Tutaj początkowo zajął się specjalizacją w swoim szczególnym obszarze, jakim była inżynieria.

W 1962 roku został dyrektorem zarządzającym. Helmut Claas przyjął stanowisko Partnera Odpowiedzialnego Osobiście przy zmiany firmy w spółkę jawną w 1978 roku. W 1996 roku w ramach przekształcenia firmy w spółkę akcyjną przeszedł z funkcji Dyrektora Zarządzającego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej i Komitetu Akcjonariuszy.

Zawsze koncentrował się na opracowywaniu pionierskich produktów i efektywnej masowej produkcji. Za jego czasów, po sukcesie kombajnu DOMINATOR, powstała zupełnie nowa konstrukcja kombajnu LEXION, który jest dziś najbardziej wydajnym kombajnem na świecie. Również sieczkarnia samojezdna serii JAGUAR i duży ciągnik serii XERION zostały opracowane pod kierownictwem Helmuta Claas, autora historii sukcesu.

W 2003 roku dokonał kolejny ważny krok w kierunku przyszłości firmy: CLAAS przejął produkcję i cały biznes ciągników od Renault Agriculture we Francji. Dalszy międzynarodowy rozwój firmy postępował wraz z tworzeniem i rozbudową zakładów produkcyjnych w Rosji, USA i Chinach.

Cztery światowej sławy uniwersytety na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Niemczech przyznały Helmutowi Claas doktoraty honoris causa (dr h. C.). W 2000 roku otrzymał honorowy tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Stuttgart-Hohenheim. To właśnie ta uczelnia uczyniła go również Honorowym Senatorem w 2004 roku.

W czerwcu 2009 roku Uniwersytet Goryaczkina w Moskwie nadał mu honorowy tytuł profesora. Również w 2009 roku Helmut Claas został Kawalerem Francuskiej Legii Honorowej w uznaniu jego wysiłków jako pioniera współpracy francusko-niemieckiej. W listopadzie 2013 roku Helmut Claas został ostatecznie wprowadzony do Hall of Fame of American Equipment Manufacturers (AEM). Ważnym wydarzeniem było wręczenie medalu Diesel przez Niemiecki Instytut Wynalazków w 2017 roku.

Nagrody osobiste, takie jak honorowe obywatelstwo jego rodzinnego miasta Harsewinkel w Niemczech, Medal Zasługi niemieckiego landu Badenia-Wirtembergia oraz Order Zasługi francuskiego Ministra Rolnictwa uzupełniają jego życiowe dzieło.

Helmut Claas był przede wszystkim rolnikiem. Prowadził gospodarstwo rolne we Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii i często przebywał tam z żoną Eriką. Lubił utrzymywać kontakty z okolicznymi rolnikami i żywo interesował się sprawami dotyczącymi firm rolniczych.

I już dawno zadbał o ciągły rozwój firmy rodzinnej, ponieważ kolejne pokolenie przejęło już kierownictwo Grupy CLAAS. Dlatego dziś jego córka, Cathrina Claas-Mühlhäuser, kieruje procesem decyzyjnym i rozwojem odnoszącej sukcesy przedsiębiorstw Grupy CLAAS.

Śmierć Helmuta Claasa pozostawia w świecie techniki rolniczej przestrzeń, której nie można wypełnić. Jego rodzina, wszyscy udziałowcy, zarząd Grupy i pracownicy opłakują odejście wielkiej osobistości i będą dalej rozwijać Grupę CLAAS tak, jak by sobie tego życzył.