Informacja prasowa

Zgrabiarki czterokaruzelowe LINER firmy CLAAS teraz dostępne z funkcją Section Control

Od 2024 roku wszystkie zgrabiarki czterokaruzelowe CLAAS LINER 4700, 4800 i 4900 w wersji BUSINESS będą dostępne z funkcją Section Control. Automatyczne podnoszenie i opuszczanie na uwrociach i klinach stanowi znaczne odciążenie dla operatora i ułatwia praktyczne użytkowanie maszyny.

Praca ze zgrabiarkami wielkopowierzchniowymi z podnoszeniem pojedynczych karuzel często wymaga od operatora dużego skupienia podczas zawracania lub pracy na klinowatych końcach pola. W celu zapewnienia znacznego odciążenia w tym zakresie wszystkie zgrabiarki LINER 4700/4800/4900 BUSINESS od sezonu żniwnego 2024 mają możliwość wyposażenia w funkcję Section Control. W zależności od pozycji zestawu ciągnik-zgrabiarka karuzele podczas pracy na uwrociach i klinowatych końcach pola są automatycznie podnoszone i z powrotem opuszczane. Oznacza to, że funkcja Section Control steruje podnoszeniem i opuszczaniem karuzel zarówno w poprzek, jak i w kierunku jazdy. Warunkiem korzystania z funkcji jest aktywacja funkcji Task Controller TC-SC zarówno w zgrabiarkach LINER 4700/4800/4900 BUSINESS, jak i w systemie kierowania ciągnika.

Bez automatyki operatorzy w skrajnych przypadkach muszą dziś podnosić i opuszczać wszystkie cztery karuzele pojedynczo, co wymaga wysokiego poziomu koncentracji i często zmniejszenia prędkości jazdy. Nieprawidłowa obsługa lub brak dokładności mogą ponadto prowadzić do strat w wydajności powierzchniowej i jakości pracy. Automatyzacja za pomocą funkcji Section Control znacznie ułatwia pracę  ze zgrabiarkami wielkopowierzchniowymi, dzięki czemu nawet mniej doświadczeni operatorzy pozostawiają czysto zgrabioną powierzchnię. Również doświadczeni operatorzy poczują odciążenie podczas długich dni pracy, a ryzyko popełnienia błędów będzie znacznie mniejsze, zwłaszcza podczas prac wykonywanych w porze nocnej.Kolejny krok w kierunku w pełni zautomatyzowanego łańcucha prac

„Przy szerokości roboczej 12,70 m, średniej długości pola 250 m i wydajności dziennej wynoszącej 100 hektarów operator w ciągu dnia pracy musi wykonać ponad 300 dodatkowych czynności na uwrociach, które teraz można zastąpić funkcją automatycznego podnoszenia” – wyjaśnia Peter Weinand, przedstawiciel handlowy w dziale zbiorów pasz w CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH. „Ten przykład obrazuje ogromny wzrost komfortu dla operatora. Jeśli funkcja jest używana w połączeniu z systemem kierowania GPS PILOT CEMIS 1200 i planowaniem tras przejazdu CLAAS, czyli z maksymalnym stopniem automatyzacji, można uzyskać dalsze korzyści i ułatwienia w całym łańcuchu prac aż po sieczkarnię polową”.

Funkcję Section Control można zamówić już teraz dla nowych zgrabiarek LINER 4700/4800/4900 na sezon żniwny 2024. Możliwe jest również odpowiednie doposażenie istniejących maszyn LINER BUSINESS.