Informacja prasowa

Ciągniki XERION serii 12 – siła to więcej niż moc

CLAAS zaprezentował serię swych najpotężniejszych ciągników serii XERION oraz AXION podczas oryginalnego nocnego show, zorganizowanego 9 maja w stadninie koni SALIO EQUISPORT RESORT w centrum Polski.

Na piaszczystym parkurze wyjechały trzy ciągniki serii: XERION 12.650, XERION 5000 oraz AXION 960 TERRA TRAC – znany z napędu gąsienicowego na tylnej osi. Największą uwagę przyciągał zwłaszcza model XERION 12.650 – nowość zaprezentowana kilka miesięcy temu. Stadnina koni jako miejsce prezentacji ciągnika XERION 12.650 idealnie wpisuje się w motyw graficzny towarzyszący wprowadzeniu tej serii ciągników. 


Przypomnijmy, że XERION 12 odebrał już wiele istotnych wyróżnień:


 • Srebrny Medal Agritechnika 2023;
 • Tractor of the Year 2024 na targach Agritechnica;
 • Farm Machine 2024 w kategorii dużych ciągników;
 • AE50 Award – przyznaną w lutym 2024 r. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Rolniczej i Biologicznej (ASABE);

W minionym miesiącu został nagrodzony również wyróżnieniem „iF Design Award 2024”.


Walory ciągnika docenili także rolnicy w Polsce podczas testów podczas jesieni 2023 r. CLAAS XERION serii 12.650 udowodnił niskie spalanie na poziomie 9-13 litrów ON/ha przy pracy agregatem uprawowym o szerokości 9 m i głębokości 15-18 cm (wydajność 9 –11 ha/h). Gdy agrotechnika wymagała głębszej uprawy 25-33 cm, wydajność sięgała od 7 do ok. 9 ha/h, a spalanie wahało się w granicach 11,5-15,5 litrów ON/ha. Na stanowisku gliniastym po burakach cukrowych: agregat 6 m ustawiony na 35 cm, spalanie 21 ON/ha i wydajność 5 ha/h.


Prezentacja ciągników XERION.


Koncepcja konstrukcji XERION


W ciągu sześciu lat przed oficjalną prezentacją nowej serii ciągników CLAAS XERION 12 (modele 12.590 i 12.650), testowano je intensywnie na roli w Europie i Ameryce Północnej. Konstrukcja ciągnika kryje w sobie:

 • koncepcję niskiej prędkości obrotowej 2.0;
 • solidną i łatwą w obsłudze przekładnię bezstopniową CMATIC;
 • wydajną hydraulikę roboczą pracującą przy niskich obrotach silnika;
 • przestronną kabinę z niezakłóconą widocznością na wszystkie strony i czteropunktową amortyzacją;
 • opcję przeniesienia napędu przez wózki gąsienicowe TERRA TRAC.


#Szczegóły koncepcji XERION: Siła trakcji

Za osiągi w zakresie trakcji odpowiada dopracowana sztywna rama, dwie skrętne osie, skrzynia bezstopniowa CMATIC i dwa rodzaje podwozia. W Europie można zamówić ciągnik XERION serii 12 tylko i wyłącznie na wózkach gąsienicowych TERRA TRAC, ze względu na szerokość maszyny.

Każdy wózek wyposażony jest w odrębny układ smarowania i układ tłumienia drgań. Do ciągników XERION serii 12 dedykowane są do wyboru dwie o szerokości gąsienic: 914 mm lub 762 mm. W przypadku tej ostatniej wersji szerokość całego pojazdu utrzymuje się poniżej trzech metrów.

Prędkość jazdy na podwoziu gąsienicowym to maks. 40 km/h przy 1400 obr./min.

Ciągnikiem XERION można sterować używając kierowania standardowego lub programu kierowania DYNAMIC STEERING.


# Szczegóły koncepcji XERION: Siła komfortu

Kabina ciągnika jest największa na rynku, amortyzowana w czterech punktach, w pełni oszklona – z minimalnym udziałem słupków nośnych. Fotel operatora – pneumatycznie amortyzowany i wentylowany, z możliwością obrotu w prawo o 45 stopni. Wbudowane podłokietniki, monitory i wielofunkcyjny joystick CMOTION zapewniają doskonały komfort podczas wielogodzinnej intensywnej pracy.

W komplecie: podnóżki, podłokietniki, schowki, klimatyzacja, nagłośnienie i wygodny fotel dla pasażera. Wbudowany system CEMIS 1200 steruje wszystkimi doczepianymi maszynami.


# Szczegóły koncepcji XERION: Siła zysku

Maszynę zasila 6-cylindrowy silnik marki Mercedes-Benz. Już w dolnym zakresie prędkości  obrotowej silnika w przypadku XERION 12.650 do dyspozycji jest moment obrotowy 3100 Nm. Pełna moc silnika jest osiągana przy minimalnym zużyciu oleju napędowego i 1600 obrotach/min. Opcjonalne trzy pompy hydrauliczne tłoczą do 537 litrów na minutę.

Bezstopniowa przekładnia CMATIC zapewnia efektywność i ekonomikę pracy. Uwaga: każdy fabrycznie nowy ciągnik CLAAS z przekładnią bezstopniową CMATIC jest objęty gwarancją MAXI CARE Protect CMATIC na przekładnię bezstopniową na 5 lat lub 5000 godzin bez udziału własnego.


#Szczegóły koncepcji XERION:  Siła wsparcia

Ciągnik XERION wyposażony jest w system telemetryczny CLAAS MACHINE CONNECT. To pozwala właścicielowi na kontrolę poziomu paliwa , lokalizacji, liczby godzin pracy i terminów przeglądów. Całość działa w czasie rzeczywistym.

System CEMOS podpowiada, jak najlepiej zbalastować i ustawić ciągnik do pracy z daną maszyną roboczą. Systemy elektroniczne sprzężone są z GPS PILOT i terminalem CEMIS 1200. Elektroniczne wsparcie jest w stanie zdiagnozować podzespoły maszyny, zawiadamiając właściciela i pobliskiego dealera o konieczności serwisu czy ewentualnej wymianie konkretnej części.

Wymiana oleju silnikowego następuje rzadko, co 1000 godzin pracy. W osiach i rolkach olej wymienia się jeszcze rzadziej, co 2000 godzin pracy.

XERION serii 12.


XERION autonomiczny


W pełni autonomiczny XERION 12.590 TERRA TRAC pokazany został po raz pierwszy na targach Agritechnica 2023 w Hanowerze. Posiada funkcję Autonomy Connect i jest wyposażony w systemy:

 • automatyzacji (Autonomy Co-Pilot);
 • autonomii (Autonomy Pilot).


Autonomy Co-Pilot oznacza możliwie szeroką automatyzację procesu pracy, w tym planowanie za pomocą Autonomy Connect, które daje możliwość pełnej integracji z platformą CLAAS Connect.

Podczas pracy z systemem Autonomy Co-Pilot operator wykonuje głównie zadania związane z monitorowaniem, podczas gdy funkcje i ustawienia ciągnika oraz narzędzia są planowane z wyprzedzeniem i wykonywane w pełni automatycznie przez zestaw ciągnik-narzędzie. Operator może przy tym nadal bezpośrednio ingerować w proces pracy i dodatkowo optymalizować go z poziomu fotela operatora.

Autonomy Pilot to zrobotyzowana praca bez operatora w kabinie. Planowanie prac odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak w systemie Autonomy Co-Pilot, jednak w tym przypadku ciągnik jest wyposażony w rozszerzoną technologię wykrywania otoczenia, a także w system LIDAR z siecią kamer i innymi technologiami bezpieczeństwa, po zautomatyzowaną reakcję układu hamulcowego.

Powyższe rozwiązania można wykorzystać tak, że w ciągu dnia ciągnik wraz z operatorem wykonują prace transportowe lub prace na mniejszych areałach i wymagających uwrociach, przy częstym manewrowaniu. W nocy ciągnik pracuje autonomicznie, czyli bez operatora, aby przejąć uprawę gleby na dużych obszarach.

Dodajmy, że maszyna może współpracować z dronami z kamerami termowizyjnymi, by tuż przed koszeniem łąk, pastwisk lub obszarów z roślinami na kiszonkę GPS wykrywać gniazda lęgowe i młode, dzikie zwierzęta, zwłaszcza koźlęta.

CLAAS rozwija technologie autonomicznego zarządzania uprawami zarówno samodzielnie, jak i w ramach różnych projektów badawczych i we współpracy z partnerami, na przykład w sojuszu 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY.

Podsumowując, seria XERION w wersji standardowej i autonomicznej została pomyślana tak, aby czynić pracę rolników jeszcze bardziej wydajną, produktywną, opłacalną i komfortową.

Maszyna, dzięki mocnej sztywnej ramie z dwiema osiami kierowanymi zapewnia precyzję kierowania, ekstremalną wytrzymałość i zrównoważony rozkład masy. To przekłada się na bezkompromisową trakcję i maksymalną ochronę gleby. Dodajmy, przy niskim zapotrzebowaniu na prace serwisowe i bardzo niskiemu spalaniu, a w efekcie dba o zysk rolnika.


XERION serii 12.


Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości możesz pobrać tutaj: CELUM (claas.com)


O firmie CLAAS

Założone w 1913 r. przedsiębiorstwo rodzinne CLAAS (www.claas.com) to jeden z wiodących na świecie producentów maszyn rolniczych. Firma z siedzibą w Harsewinkel w niemieckiej Westfalii jest światowym liderem na rynku sieczkarni polowych. Pozycję europejskiego lidera rynku CLAAS zajmuje też w innym kluczowym segmencie, jakim są kombajny zbożowe. Na czołowej pozycji w dziedzinie agrotechniki CLAAS plasuje się również dzięki swoim ciągnikom, prasom rolniczym oraz maszynom do zbioru zielonek. Paleta produktów obejmuje także najnowocześniejsze technologie informatyczne wykorzystywane w rolnictwie. Firma CLAAS zatrudnia ponad 12 100 pracowników na całym świecie, a w roku 2022 osiągnęła obroty rzędu 4,9 miliarda euro.