Informacja prasowa

Ciągnik na ciężkie czasy.

Jeżeli szukasz ciągnika na ciężkie czasy, to sprawdź w praktyce czy jest oszczędny, wielozadaniowy i dobrze wyposażony. Doskonałym rozwiązaniem jest ciągnik klasy PREMIUM w przystępnej cenie.

Niskie ceny zbóż, wysokie koszty produkcji, drożejące paliwo nie sprzyjają inwestycjom w rolnictwie. Z drugiej jednak strony rolnik – bez dobrego ciągnika – nic w gospodarstwie nie wymyśli. W cenie są więc niezawodne maszyny pociągowe: bezawaryjne, oszczędne, wielofunkcyjne i do tego tanie w zakupie i utrzymaniu.

Czy można znaleźć taki ideał?

Zapytaliśmy się o to rolników - praktyków, którzy od kilku lat wykorzystują ciągniki CLAAS ARION w swych gospodarstwach i to przy różnych pracach.

Seria CLAAS ARION w ocenie praktyków

Paweł Gankiewicz woj. opolskie używa dwóch ciągników CLAAS ARION. Pierwszy zakupił w 2018 roku, a drugi w 2021 r.  Powodem zakupu drugiego, większego ciągnika, była bezawaryjna praca zakupionego w roku 2018 ARION 400. Obydwa ciągniki sprawują się wyśmienicie.

– W obydwu przypadkach widzę, że są to maszyny są bezawaryjne. Do tego bardzo łatwe w obsłudze, oszczędne i komfortowe w pracy. W takim pakiecie zasługują na miano ciągników PREMIUM – podkreśla Gankiewicz.

Rafał Prokopek  z woj. lubelskiego, zanim zdecydował się na ciągnik, dokonał szczegółowego porównania różnych marek dostępnych na rynku. Finalne wybrał ciągnik CLAAS serii ARION. Dlaczego?

– Wybrałem ciągnik CLAAS ARION, ponieważ był najtańszym ze wszystkich opcji, jakie miałem na chwilę zakupu. Nie chodzi tylko o sumę pieniędzy, która znajdowała się na fakturze, ale o łączną kwotę, wraz z kosztami eksploatacyjnymi, kosztami ubezpieczenia i odsetkami za finansowanie fabryczne. Ono też na chwilę zakupu było najkorzystniejsze – przyznaje rolnik.

W jego opinii, ARION jest bardzo komfortowym ciągnikiem. Przednia oś jest resorowana, fotel dobrze amortyzuje a kabina pozwala na dobrą widoczność i obsługę wszystkich funkcji. To wszystko pozwala na szybką pracę w ciężkich warunkach.

– Dodatkowo zdecydowałem się na dach panoramiczny. To olbrzymia zaleta, bo rocznie zwożę ok. 1000 bel. Nawet układając najwyższą warstwę, nie boli mnie kark od wychylania się do przodu – widoczność mam z fotela znakomitą – przyznaje Prokopek.

Maszynę nabył w specyfikacji „First CLAAS”. Oznaczało to, że ciągnik był już fabrycznie bogato wyposażony w: resorowaną przednią oś, wydajną hydraulikę, amortyzowaną kabinę, SMART STOP, automatykę skrzyni biegów oraz szerokie ogumienie. Rolnik zamówił jednie dodatkowo dach panoramiczny, ładowacz czołowy i sterowanie do niego. Jednak chyba największe wrażenie robi na nim niskie spalanie ON. Oddajmy głos Rafałowi Prokopkowi:

– Wszystko dobrze udokumentowałem, fotografując wyświetlane parametry spalania w czasie różnego rodzaju prac i tankując maszynę zawsze pod korek. Oto, co ustaliłem:

 • przy orce z pługiem, głębokości pracy ok. 20 cm, spalanie wynosiło 12-13 l ON/ha;
 • praca gruberem 7-łapowym, dwurzędowym wymagała 7-8 l ON/ha;
 • na dobrym stanowisku i dobrej słomie można było wykonać do 60 bel/h, a spalanie wyniosło 11,6 l/h;
 • prace transportowe przyczepą skorupową przy sieczkarni – 6,4 l/h.

Dodajmy, że rolnik często wykorzystuje automatykę skrzyni biegów i funkcję smart stop, co nie bez wpływu pozostaje na wyniki spalania.

Wybór maszyny z bardziej zaawansowaną elektroniką czy skrzynią bezstopniową jeszcze bardziej oszczędziłyby paliwo – ale – jak to skwitował Paweł Gankiewicz, właściciel dwóch ciągników ARION: „kupując nowy ciągnik, teraz już nie bałbym się bardziej rozbudowanej elektroniki…”.

Pełne opinie rolników zostały przedstawione w wywiadach:

https://www.youtube.com/watch?v=Y3TMe3XzvwA&t=44s
https://www.youtube.com/watch?v=pUaVWOcBQ6o&t=9s


Paweł Gankiewic, zadowolony właściciel dwóch ciągników serii ARION 400.

Rafał Prokopek wybrał ciągnik ARION w wersji First CLAAS.

Amortyzowana oś przednia w ciągnikach ARION serii 400

Amortyzacja kabiny w ciągnikach ARION serii 400.


Test DLG prawdę o ARION powie

Bardzo dobre parametry użytkowe ciągników z serii ARION 400 potwierdzają najnowsze niezależne badania DLG:

 • bogate wyposażenie fabryczne ciągnika: duży rozstaw osi, amortyzacja przedniej osi, osiowa pompa wielotłoczkowa, cztery pary elektrozaworów hydraulicznych, duża i przestronna kabina – czynią ciągnik wszechstronnym i komfortowym;
 • czterocylindrowy silnik o mocy 155 KM z funkcją BOOST daje moment obrotowy do 600 Nm – to oznacza wystarczający zapas mocy i dobrą elastyczność w pracy;
 • niskie spalanie ON potwierdzone testami POWERMIX, wynoszące 224-242 g/kWh – znacząco niższe od średniej 264 g/kWh pojawiającej się w innych testowanych ciągnikach podobnej klasy;
 • szczególne duża różnica w zużyciu paliwa na korzyść ARION w porównaniu z ciągnikami innych marek pojawiała się przy pracach transportowych sięgająca 16%;
 • mały promień skrętu 10,30 cm.

Ciągniki serii ARION w wersji First CLAAS mają bogate wyposażenie. Każdy z użytkowników może liczyć na fachową pomoc dealera, który pomoże skonfigurować maszynę pod konkretne potrzeby odbiorcy.

Reasumując, kupując ciągnik CLAAS ARION, użytkownik ma do dyspozycji maszynę:

 • atrakcyjną cenowo, z niskimi kosztami finansowania – co potwierdzają rolnicy;
 • z wyposażeniem gwarantującym wykonanie różnorodnych prac bez konieczności dokupowanie dodatkowych opcji lub doposażenia- co również potwierdzają rolnicy;
 • oszczędną w zużyciu paliwa – twierdzą o tym rolnicy i potwierdza to test DLG;
 • komfortową na poziomie PREMIUM – to także potwierdzają rolnicy;
 • łatwą w obsłudze i manewrowaniu- doskonałą sterowność potwierdza test DLG;
 • wieloletnią bezawaryjność – to potwierdzają rolnicy, decydując się na kolejne ciągniki marki CLAAS.

ARION to ciągnik na obecne czasy. Oszczędny silnik i elektronika oraz bezawaryjność pozwalają na ograniczenie kosztów paliwa i kosztów eksploatacyjno-serwisowych. Komfort pracy zachęcają do wielogodzinnej pracy także w trudnych warunkach. Łatwość obsługi pozwoli na przyjemną pracę, nawet dla mniej wprawnych operatorów.

Koszt zakupu ciągnika o mocy 155 KM, gotowego do pracy, bogato wyposażonego to 375.000 netto (dane z dnia 06/11/2023)


Oficjalne wyniki testu DLG

Kabina panoramiczna ułatwiająca pracę operatorowi z ładowczem.

Pełna widoczność z kabiny ciągnika ARION serii 400 przy pracy z ładowaczem.

Wielofunkcyjny uchwyt w podłokietniku tego ciągnika ułatwia pracę.

Kolorowy wyświetlacz CIS w kabinie ciągniów ARION serii 400.