Informacja prasowa

CEMIS 1200 nowym standardem dla zastosowań rolnictwa precyzyjnego w CLAAS

Nowy terminal CLAAS CEMIS 1200, wprowadzony latem 2021 w kombajnach TRION, jest teraz dostępny także dla serii LEXION, JAGUAR i ciągników CLAAS. Oprócz sterowania jazdą automatyczną obsługuje on dokumentację online, ISOBUS,  zarządzanie zleceniami,  automatyczne zamykanie sekcji i zmienne dawkowanie.

Nowy terminal CEMIS 1200, opracowany przez CLAAS ELECTRONIC SYSTEMS, zastępuje dotychczasowy uniwersalny terminal S10. Design, grafika i obsługa poprzez 12-calowy ekran dotykowy multi-touch bazuje na CLAAS CEBIS, umożliwiając intuicyjną i prostą obsługę. Zastosowana w CEMIS 1200 technologia odbioru sygnałów GNSS i sterowania maszyn została opracowana w ramach strategicznego partnerstwa we współpracy z firmą Trimble.

Bardzo wysoka rozdzielczość i intuicyjna obsługa

CEMIS 1200 posiada 12-calowy wyświetlacz o wysokiej jasności z funkcją multi-touch i ręcznym przełączaniem widoku dzień/noc. Obszary robocze i okna dodatkowe do obsługi jazdy automatycznej, zmiennego dawkowania, ISOBUS oraz dokumentacji mogą być dowolnie konfigurowane. Quick Access umożliwia przy tym bezpośredni, szybki dostęp do najważniejszych funkcji oraz do menu głównego.Najnowsza generacja systemów prowadzenia oparta na GNSS

CEMIS 1200 dla zapewnienia maksymalnej dokładności jest dostarczany z odbiornikiem Multi GNSS SAT 900. Odbiornik i czujniki wspomagające są zabudowane w jednym elemencie. SAT 900 obsługuje wszystkie sygnały korekcyjne (SATCOR by Trimble RTX na całym świecie; EGNOS dla Europy; RTK NET i RTK ready, SBAS dla Ameryki i Japonii) i umożliwia korzystanie z GPS, GLONASS, Galileo i BEIDOU. Odbiornik i terminal można szybko i łatwo wymieniać pomiędzy różnymi maszynami CLAAS we flocie.

W standardzie CEMIS 1200 posiada zintegrowane zarządzanie licencjami CLAAS oraz GPS COPILOT do wspomaganego satelitarnie prowadzenia równoległego. Dla jazdy automatycznej , wspomaganej satelitarnie dostępny jest CLAAS GPS PILOT. Seryjnie dostępna jest 5-letnia licencja na sygnał korekcyjny SATCOR 15 by Trimble RTX, który umożliwia uzyskanie dokładności +/- 15 cm. Dla bardziej precyzyjnej pracy opcjonalnie dostępny jest SATCOR 3 by Trimble RTX z dokładnością +/- 3 cm jako alternatywa dla sygnałów korekcyjnych RTK. W Ameryce Północnej i Europie dostępny jest ponadto SATCOR 3 FAST by Trimble RTX, który przy tym samym poziomie dokładności wymaga czasu inicjalizacji poniżej dwóch minut.

Na potrzeby stosowania w szczególności technologii Controlled Traffic Farming lub Strip-Till za pośrednictwem technologii RTK można wykorzystać sygnał korekcyjny RTK NET, co pozwala na uzyskiwanie bardzo wysokiej powtarzalności w zakresie od +/- 2 do 3 cm na przestrzeni kilku lat. Elementem wszystkich sygnałów RTK jest technologia mostkowania RTK BRIDGING STANDARD, która w razie awarii sygnału korekcyjnego przez okres do 20 minut płynnie dostarcza korekty backupowe na poziomie kilku centymetrów. Dla nieograniczonego korzystania z technologii mostkowania  dostępna jest licencja RTK BRIDGING PREMIUM.Wielofunkcyjne możliwości ISOBUS

Standardowo CEMIS 1200 oprócz systemu GPS PILOT do jazdy automatycznej posiada funkcje ISOBUS: UT / AUX-N i zarządzanie zadaniami TC-BAS do sterowania narzędziami dołączanymi ISOBUS oraz Online File Transfer do przesyłania zleceń online na potrzeby dokumentacji. TC-BAS pozwala na import i eksport zadań roboczych ze ścieżkami referencyjnymi, granicami pól i wykonanymi pracami w formacie ISO-XML we współdziałaniu z programem do zarządzania gospodarstwem. W połączeniu z TELEMATICS lub systemami FMIS, 365FarmNet i Omnia możliwa jest wymiana zleceń roboczych online. Opcjonalnie dostępne są dalsze funkcje:

  • TC-SC do automatycznego sterowania sekcjami szerokości roboczych Section Control z kompatybilnymi narzędziami dołączanymi ISOBUS, takimi jak siewniki, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze czy pielniki. Możliwe jest sterowanie nawet 80 sekcjami.
  • TC-GEO do gromadzenia, przesyłania i mapowania georeferencyjnych  danych jako dokumentacji i podstawy do planowania na poszczególnych strefach pól.
  • Variable Rate Application (VRA) do opartego na systemie GPS zmiennego dawkowania podczas wysiewu, nawożenia lub stosowania środków ochrony roślin. Mapy aplikacyjne są przekazywane do menedżera zadań jako zlecenia ISO-XML.