Milionowa inwestycja w miejscowości Harserwinkel

CLAAS buduje nowe centrum testowe

Firma CLAAS znacząco zwiększa możliwości testowe dla rozwoju maszyn rolniczych, budując nowe Centrum w Harsewinkel. Całkowita inwestycja w nowe Centrum Testowe wyniesie ponad 15 milionów euro, a zakończenie jego budowy zostało zaplanowane na jesień 2018.

„Dzięki nowemu centrum testowemu zostaną połączone laboratoria testowe w zakładzie w Harsewinkel, co pozwoli nam na zwiększenie naszych możliwości i jednocześnie obniżenie zależności naszych cykli doświadczalnych od harmonogramu żniw”, mówi Oliver Westphal, Kierownik Walidacji w firmie CLAAS. Ośrodek testowy będzie w stanie symulować wiele różnych warunków klimatycznych spotykanych podczas zbiorów na całym świecie. Symulacje te pomagają inżynierom ocenić wydajność i niezawodność maszyn na wczesnym etapie ich rozwoju.

Nowy ośrodek zostanie wyposażony w elementy testowe dla kombajnów, sieczkarni i ciągników. „Specjalizujemy się wyłącznie w testowaniu funkcji i trwałości elementów w naszych maszynach. Stają się one coraz bardziej złożone, a jednocześnie muszą ustawowo spełniać coraz większą liczbę wymagań”, wyjaśnia Westphal. „Nie sprawdzamy tutaj jakości przepływu zbiorów, istnieją inne ośrodki odpowiedzialne za tego typu badania.”

Nowe centrum testowe będzie bardzo nowoczesne. „Zamiast silników wysokoprężnych, używamy silników elektrycznych o mocy 300 kW do testowania elementów napędowych”, dodaje Urlich Elfers, Kierownik Projektu odpowiedzialny za konstrukcję. Nowe centrum testowe spełni także nowoczesne standardy efektywności energetycznej. Dla przykładu, proces odzyskiwania ciepła zostanie zainstalowany w systemach testowych, w wyniku czego w zimie nie będzie wymagany konwencjonalny system grzewczy, podczas gdy system wodny z wymiennikami ciepła zamontowanymi w ogrzewaniu podłogowym dostarczy chłodzenia latem.

Budynek będzie miał całkowitą powierzchnię około 8.000 m², z czego połowa zostanie wykorzystana do montażu, laboratoriów i rzeczywistych urządzeń badawczych. W sąsiedztwie tego obszaru będzie znajdować się ponad 200 stanowisk dla inżynierów i programistów, a także dodatkowe urządzenia zawierające techniczne systemy zaopatrzenia.